avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate guritza25

Activitate guritza25

Răspuns la discuția plata salariului
NU EXISTA STAT DE PLATA. NU MI S-A DAT NICI FLUTURAS DE SALARIU.

INTOTDEAUNA LA SALARIU SE SEMNA O HARTIE TRIMISA PRIN FAX CARE VENEA DE LA SEDIUL PRINCIPAL DE LA BUC.
Buna ziua,

Am o mica nelamurire in legatura cu plata salariului la fostul loc de munca:

am fost angajata cu data de 15 ianuarie si am lucrat pana la data de 21 mai cand mi-am dat demisia. Demisia a fost acceptata de catre ambele parti incepand cu data de 22 mai. In tot acest timp mi-am luat concediu 2 zile.
Salariul net a fost de 800 ron, salariul se platea pe data de 10 si 25 ale lunii.
Ultimele salarii au fost pe 25 mai suma de 200 ron si pe data de 10 iunie 366 ron.
As vrea sa stiu daca in acesti banii au fost inclusi si zilele ramase din concediu si daca plata salariului a fost corecta.


Va multumesc anticipat!
Punctul J prevede "SALARIZAREA" presupun ca ar trebui sa scrie in dreptul indemnizatii acel spor de confidentialitate si este trecuta o liniuta.

Am incasat decat salariul net de pe cartea de munca fara alte sporuri.

Precizez ca tot la rubrica drepturile si obligatiile generale ale partilor la un alt punct este "OBLIGATIA DE FIDELITATE FATA DE ANGAJATOR, OBLIGATIA DE A RESPECTA SECRETUL DE SERVICIU.

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema mai delicata, am semnat un contract de munca in care se precizeaza la drepturile si obligatiile genelare ale partilor urmatoarele:

" salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii
- obligatia ca in timpul derularii relatiilor de servici si nici timp de 2 ani de la incetarea relatiilor contractuale cu societatea noastra, sa nu presteze activitati similare si anume comercializarea produselor de papetarie si birotica sau sa se angajeze la concurenta. In cazul nerespectarii acestor obligatii, firma isi rezerva dreptul de a actiona in justitie conform prevederilor legale si ale prezentului contract, pentru repararea eventualelor daune materiale sau morale"
Am incheiat citatul.

Acum intrebarea mea este: avand in vedere ca mi-am dat demisia de la acesta firma am decis de a ma angaja la o firma concurenta si vreau sa stiu daca este posibil acest lucru?
Ce as putea sa fac sa fie legal si sa pot fi angajata la o firma concurenta? Sa-mi fie trecuta in cartea de munca o alta functie decat la fostul loc de munca? Trebuie sa respect contractul de munca?
Precizez faptul ca firma nu a platit nici un spor de confidentialitate ci salariul fix stipulat in contractul de munca.

Va multumesc!