avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate belcris14

Activitate belcris14

Discuție Succesiune
Buna ziua
1.Daca trebuie facuta o suplimentare de suuccesiune ,ca s-a mai gasit o mostenire de 1/5 din ceva ,aceasta se face la acelasi notar unde s-a dezbatut initial sau se poate merge la si la un alt notar ?
2.Vasile cu Ana casatoriti,fara copii(doar ea din alta casatorie, unul)decedeaza V. primul ,dupa care si A.Dupa mult timp se descopera un 1/5 mostenitor V.Copilul Anei se inscrie la suucesiunea lui V? V si A nu au avut nimic de dezbatut,deci nu au fost facute succesiuni nici de pe unul ,nici de pe celalalt.
Discuție Lichidare SC
Am o SC dizolvata in 2010 conform art.235/1990.Ce trebuie sa fac ca sa o lichidez sau sa scap sa nu mai existe ?
Buna ziua.Am primit o amenda penala in Italia pt. contrabanda cu tigari (4 cartoane=413 eur.) Daca nu o platesc in 60 de zile ma da Vama italiana in judecata pt.4130 eur. Intrebarea este:daca nu platesc si ma reintorc sau sunt in tranzit in Italia dupa astea 60 zile,ce se poate intampla , se trimite ceva in Romania pt.recuperarea daunelor? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția litigiu cu firma de cablu
Nu am predat echipamentul.Eu nu am citit contractul atunci si am presupus ca vin sa si-l ia la fel cum l-au adus si o sa faca un alt proces verbal de inapoiere catre ei,si nu mai am nici echipamentul, ca incercam sa-l predau acum.
Răspuns la discuția litigiu cu firma de cablu
Nu exista nici un proces verbal de predare-primire nici la ei ,nici la mine.Este la ei doar acela, ca mi-au dat echipamentul,de returnare nu exista .
Răspuns la discuția litigiu cu firma de cablu
Daca cineva are timp, asta e adresa unde am gasit un contract de la firma de cablu:[editat ] La pagina 3 punctul 6.1.11 se face referire la acea suma. Multumesc.

[editat - este interzisa postarea pe forum a unor astfel de date]
Buna seara!Am primit azi o somatie de la firma de cablu cu care am reziliat contractul in dec.2009, ca trebuie sa platesc 200 eur. ptr.nepredarea echipamentului (modem+decodor) in 5 zile de la rezilierea acestuia sau voi fi dat in judecata.Echipament nu mai am,suma mi se exagerta ca sa o platesc (in comert un modem costa 50 ron),nu mai am nici contractul pe care l-am facut cu ei si nici procesul verbal de predare-primire al echipamentului catre mine.I-am cerut celui de la "comercial" cu care am discutat azi ,sa imi dea si mie o copie a actelor semnate cu ei si mi-a zis ca trebuie sa fac o cere la" juridic" ,si daca vor ei atunci imi vor da.
Am vreo scapare de la plata?
Răspuns la discuția loc de veci
"Concesiunile locurilor de veci sunt facute cu titlu precar si nu intra in categoria unei proprietati ordinare,fiind in afara de comert si neputand fi transmise prin acte cu titlu oneros.
Ele vor putea fi transmise prin acte intre vii cu titlu gratuit catre sotul ,sotia, ascendentii sau descendentii concesionerului, preccum si catre fratii sau surorile acestuia si copiilor lor."
Discuție loc de veci
Buna ziua ! Cum se poate rezolva urmatoarea situatie si de unde sa incep :un loc de veci cu 2 cripte si 2 concesionari,Ghe.+So.(ambii decedati).O cripta i-a revenit sotie lui Ghe.prin act de mostenire.Mai ramane o cripta ,a So. care ar avea 3 mostenitori :Ghe.(de mai sus, decedat),Ion (decedat),Ian.in viata, dar care nu este interesat dorind sa mi-l cedeze mie.Cum se poate,daca se poate sa trec acel loc (cripta )pe numele meu ,eu fiind stranepot al lui So.Multumesc anticipat.
Buna gasit ! Imi poate spune cineva daca se poate face un act de vanzare- cumparare ptr. o casa ,daca vanzatorul are doar schita cadastrala,ulterior cumparatorul sa-si faca cadastrul? Multumesc