avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate monica_1971_mihaela

Activitate monica_1971_mihaela

Răspuns la discuția partaj taxa de timbru judiciar
Buna ziua,
multumesc mult pentru timpul acordat si pentru raspunsuri.
Nu ma pot folosi de bunurile personale pentru ca in prezent fostul sot si amanta lui locuiesc impreuna in casa (amantata a fost motivul divortului si a adus-o in casa imediat dupa plecarea mea si a copiilor) si ar insemna sa provoc scandal iar eu si copiii avem nevoie de liniste.
Deci cei 3% sunt aplicabili la intreaga valoare a masei partajabile sau doar la 50% care este cota care mi se cuvine?
Daca evaluez bunurile la o valoare mai mica decat cea reala nu exista riscul ca el sa ma despagubeasca si eu sa fiu in pierdere?
Bunurile care sunt zestre din partea tatalui meu sunt considerate bunuri care urmeaza a fi impartite?
Cat dureaza procesul de partaj daca fostul sot nu vrea sa colaboreze?
El este intr-o perioada de negatie totala considera ca totul i se cuvine lui si considera ca nu e obligat sa plateasca pensie alimentara.Practic trebuie sa il dau in judecata pentru a recupera ceva din munca mea de 15 ani (timp in care am lucrat deci am adus venituri in casa) pentru ca atat a durat casnicia.
Referitor la pensia alimentara ar trebui sa plateasca 90ron minim pe economie dar are societate si functioneaza foarte bine.Firma a fost deschisa in perioada cand inca eram casatoriti dar e doar pe numele lui Se considera si aceasta bun comun, deci partajabil?

Inca odata multumesc pentru atentie si pentru sfaturi.Numai bine!!!
Buna ziua,
as dori sa aflu cat trebuie sa platesc taxa de timbru judiciar ,pentru ca intentionez sa deschid actiune de partaj.Bunurile comune sunt o casa care valoreaza in jur de 50000 euro si un teren intravilan care este evaluat in jur de 60000 euro.In prezent eu si cei doi copii ai mei nu locuim in casa (bun dobandit in timpul casatoriei prin act vanzare cumparare) iar fostul sot nu le plateste pensie alimentara.In cazul in care nu dispun de banii necesari pentru a ma angaja in procesul de partaj (pentru ca mi s-a spus ca trebuie sa platesc taxa la valoarea bunurilor)ce trebuie sa fac ,sa renunt pur si simplu la bunuri?Pot deschide partaj si fara a plati taxa? Pot cere prin instanta sa o plateasca fostul sot tinand cont ca el e privatizat, practic se foloseste singur de bunurile comune si nu ajuta cu absolut nimic la intretinerea copiilor? Nu a platit pensia alimentara din noiembrie 2008 si nici cheltuielile de judecata ale divortului desi a fost obligat prin hotarare judecatoreasca.
Va multumesc pentru atentie.Sarbatori fericite!!
Răspuns la discuția tulburare de posesie
Va multumesc mult pentru raspuns. Multe din aceste lucruri imi apartin mie pentru ca sunt bunuri ale mele de la tatal meu.E u am plecat impreuna cu copiii din casa pentru ca sotul meu era foarte violent si ma agresa verbal atat pe copiii cat si pe mine pe fondul consumului de alcool,in plus relatia cu amanta lui dureaza de 7 ani si au si un copil impreuna pe care el l-a recunoscut ca fiind al lui.Nu inteleg de ce dureaza atat de mult procesul l-am depus in noiembrie si am prins deja vacanta de iarna . In orice caz este foarte dureros sa muncesti o viata intreaga sa aduci pe lume copii sa-i cresti si apoi sa fii aruncat ca un nimic ,si sa vina o ,,parasuta,, sa-ti i-a locut, sa-ti traiasca cu tupeu viata ,sa-ti poarte lucrurile si toate astea sa fie permise.In Romania legile nu sunt pentru a proteja mama si copilul .Va multumesc inca odata.
as dori sa stiu ce pot face in cazul in care sunt in divort cu sotul meu iar acesta in prezent locuieste cu amanta lui in casa pe care am cumparat-o impreuna .in prezent eu locuiesc cu copiii la socrii mei si sunt in divort de 8 luni aproximativ si nu inteleg de ce se prelungeste atat procesul.as putea sa o dau in judecata pe amanta lui ca imi foloseste bunurile? ce trebuie sa fac? va multumesc foarte mult