avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate Virgil.P

Activitate Virgil.P

Buna seara stimati membri ai acestui forum,

Am nevoie de un sfat cu privire la situatia pe care o descriu mai jos:

In anul 1997 tatal meu (vaduv) a cumparat un apartament prin contract de vanzare-cumparare.

Eu, fiul, am incheiat cu tatal meu in 1998 un contract de intretinere al acestuia conform procedurilor clauza fiind ca:
"Intru de drept in stapanirea apartamentului cu incepere de astazi, iar in fapt la data decesului tatalui meu, el rezervandu-si un drept de uzufruct viager pe timpul vietii sale."

Mentionez ca nu este contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct viager.

Mentionez totodata ca mai am si alti 4 frati si surori, 3 dintre ei stabiliti de mult in afara tarii, care mi-au dat acordul sa vand apartamentul, nefiind nici o problema de neintelegeri intre noi.

In prezent tatal meu are 93 de ani si sufera de Altzheimer si nu mai poate locui singur, de aceea l-am adus sa locuiasca cu mine acasa.

1) Data fiind situatia, in ce conditii as putea vinde apartamentul, avand in vedere ca tatal meu nu ar putea sa treaca o expertiza psihiatrica, pierzandu-si de ceva timp luciditatea.

2) In cazul in care nu exista solutie spre a vinde apartamentul, ar exista vreo piedica in a-l inchiria?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Cu stima,

Virgil

Salutare,

De curand am avut un nefericit incident auto.
Conducand pe cheiul dambovitei datorata unui gropi in asfalt pe care nu am putut sa o ocolesc mi-am distrus roata, servodirectia cat si declansarea unui airbag.
Mentionez ca groapa era de dimensiune foarte mare 2,5-3 metri latime nesemnalizata si drumul neilumitat.
Va solicit pe aceasta cale indrumari, daca ar fii vreo cale legala de a trage la raspundere institutia responsabila pentru a suporta daunele survenite pentru care nu ma simt vinovat.

Ati avut dreptate, multumesc mult.
Problema este ca nu detin nici un fel de diploma sau certificat pe domeniul tehnic.
Buna ziua,

Doresc sa imi infiintez un PFA pe domeniile
caen 721 - Consultanta in domeniul echipamentelor de calcul (hardware), exclusiv consultanta si furnizare de programe
caen 7210 - Consultanta in domeniul echipamentelor de calcul (hardware)
caen 722 - Consultanta si furnizare de programe informatice (software)
caen 6420 - Telecomunicatii - intretinerea retelelor de telecomunicatii


Insa am terminat facultatea de management comercial si al serviciilor si nu am nici un atestat sau diploma din care sa reiasa calificarea pe unul dintre aceste domenii.
Mentionez ca am experienta 4 ani in telecomunicatii care apare pe cartea de munca dar nu stiu cat de mult m-ar ajuta.

Ar fii o solutie sa optez pt o alta incadrare si sa emit facturi pt alt tip de servicii sau ce optiuni as avea?

Multumesc,
Virgil