avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra08

Activitate alexandra08

In cazul in care se face o "donatie"(factura se trimitre prin plic, iar valoare produsul este declarata 0 sau ca donatie), respectivului produs tot i se aplica TVA?
buna ziua,

doresc sa achizitionez un scaun rulant (crucior ptr persoane cu handicap) din USA. Costul acestui scaun rulant este de ~5.000USD, fara transport, dar as dori sa stiu ce taxe aplica statul roman la astel de produse aduse din USA si eventual daca exista vre-o exceptie.

Mentionez ca scaunul nu este adus in scop comercial, ci ptr uzul propriu al fratelui meu (persoAna cu handicap locomotor grad I)
Discuție PFA sau SRL?
Salutare forumisti si dragi avocati :)

Fratele meu are un handicap grad I, dar este un programator f bun davada fiind si faptul ca pana la momentul accidentului a lucrat ptr o mare companie producatoare de soft din romania.

Acum el inca mai urmaza tratamente de recuperare si sta mai mult prin spitale, dar ne gandim tot mai mult sa-si continue cariera profesionala. Sansele de a se intoarce in Bucuresti si a lucra ca angajat sunt minime, datorita situatiei fizice actuale(paralizat de la gat in jos si nevoia de asistenta permanenta)

Eu nu stiu nimic legat de domeniul legislaiv, dar doresc sa-i prezint niste alternative. El zice ca este posibil si ar dori sa dezvolte produse software pe cont propriu si ulterior sa le vanda. Deja are un produs vandabil, dar nu am cautat clienti.

Daca am infiinta un PFA, se pune problema reprezentarii lui. Daca ar fi un SRL, nu stim despre ce e vb. Tot nimic nu stiu despre SA.

Ne-ati putea recomanda niste materiale de studiu ptr inceput(art de lege, linkuri, orice) ?
Aveti ceva sfaturi, recomandari de care ar trebui sa tinem cont?
Datorita climatului politic actual si a confuziei in legislatia financiara (vorbesc din ce am vazut la stiri), credeti ca ar trebui sa amanam momentul crearii unei firme?

Va multumim!
Răspuns la discuția card european de sanatate
cum ar trebui formulata o declaratie pe proprie raspundere din care sa reiasa ca nu realizeaza alte venituri decat cele din pensie?
Răspuns la discuția card european de sanatate
am editat linkul, mutumesc ptr raspuns
Am gasit acest link in care se vorbeste despre "dovada calitatii de asigurat". Pentru pensionari si persoane cu handicap grav (grad I cred ca se numeste), care ar fi aceasta dovada? Cuponul de pensie, respectiv cuponul ptr indemnizatia de handicap ar putea fi aceasta dovada?

As vrea sa merg cu mama, respectiv fratele meu(care e paralizat de la gat in jos) intr-o vacanta pana in Bulgaria.

[ link extern ]
salutare,

Am o intrebare care ar putea suna ca o gluma pentru unii dintre d-voastra, dar va rog sa ma credeti ca nu este deloc o gluma.

Langa parintii mei s-a mutat o familie de tigani, care traiesc(teoretic) din ajutoare sociale si alocatiile copiilor, dar asta nu-i problema mea. Problema e ca nu au nimic mai bun de facut decat sa asculte muzica la maxim, de dimineatza pana seara, iar in weekend chiar si peste noapte.

Parintilor mei le este teama sa faca o plangere la politie, pentru ca sunt de parere ca sigur s-ar afla cine le-a facut plangerea si nu e bine sa te pui cu astfel de indivizi.

V-as ruga sa-mi spuneti ce posibilitati legale sau teoretice as putea avea, astfel incat sa se rezolve cumva problema parintilor mei. #-o

Va multumesc si va doresc un weekend cat mai placut!
Salutare,

Exista vre-o forma legala prin care tinerii cu varsta intre 14 si 18 ar putea fi recompnesati material pentru activitatea prestata?

Nu ma refer la nici un fel de exploatare a minorilor, ci doar intreb. De exemplu, activitatea de distributie a brosurilor promotionale poate fi facuta de catre minori?

In ce activitati tinerii sub 18 ani, pot fi implicati si recompensati financiar?
Răspuns la discuția smartphone in garantie
cine-mi poate da un exemplu?

N-am vazut/facut niciodata un proces verbal :">
Salutare

Am un smartphone care s-a defectat si pe care vreau sa-l trimit la cei care ofera garantia produsului. Un amic mi-a spus sa intocmesc un proces verbal de mana, in care sa specific ce anume pun in cutie(vreau sa pun tot ce am primit odata cu pda-ul: acumulatorul, cabluri, accesorii, cd-uri...etc)
Are cineva idee cum ar trebui sa arate un proces verbal care sa insoteasca produsul. Mentionez ca sunt din provincie si trebuie sa trimit produsul prin curierat.

....sau cum ar trebui sa procedez?