avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate marianmarco

Activitate marianmarco

Ma numesc Marian Rosca. In data de 31.01.09 mi-a fost ridicat autoturismul, de catre RADP, firma care se ocupa cu aceasta activitate in Cluj-Napoca, pe motiv ca ar fi fost pargat neregulamentar. M-am prezentat la ei pentru a le spune ca nu au procedat corect, pentru ca eu am parcat fara a pune probleme traficului de masini sau pietoni si ca vreau sa contest procesul-vb de ridicare auto. Mi-au spus ca, conform HCL 670/2006, valabila la acea data, nu pot lua masina daca nu platesc. Deci, chiar daca mi-au ridicat masina ilegal, m-au obligat sa le dau bani pentru a o lua inapoi. I-am dat in judecata si abia acum, in decembrie 2009, a ramas definitiva hotararea prin care se stabileste ca procesul verbal de ridicare este nul, adica ridicarea masinii a fost ilegala - mi-au furat masina, mi-au sechestrat-o, apoi m-au santajat, cerandu-mi bani sa o pot lua inapoi. (Initial, pe fond mi s-a dat dreptate de catre instanta, insa ei au facut recurs, dar am castigat si recursul...)
Pentru faptul ca mi-au incalcat drepturile elementare (mi-au furat masina, nu am beneficiat de prezumtia de nevinovatie, mi-au sechestrat masina, m-au santajat sa le dau bani pentru a o lua inapoi, m-au plimbat prin instante supunandu-ma unui stres psihologic greu de indurat care mi-a afectat viata personala si profesionala)vreau sa le cer daune morale de 1.000.000 euro. Caut avocat competent si interesat sa ma reprezinte in instanta. Daca aveti ceva sfaturi pentru mine va rog sa nu ezitati. Multumesc. YM marian_marco2000@yahoo.com
pentru cazul meu o sa deschid alt topic, sa nu incurcam treburile pe aici.
eu iti recomand sa ataci in instanta firma care ti-a luat banii, si sa soliciti returnarea lor pentru ca nu erai dator lor. ei vor spune "ba da, ca ne-a zis politia sa ridicam masina" - dupa care vor trebui sa demonstreze prin ce document li s-a spus sa ridice masina - si ei vor aduce acel proces vb. care este nul - si-ai castigat! - ai castigat banii platiti
dupa aceea ii dai din nou in judecata pentru ca ti-au furat masina, ti-au sechestrat-o si ti-au cerut rascumparare, fara sa aiba la baza un document legal - si poate le ceri niste despagubiri frumoase... cred ca se poate merge si pe penal, eu asta incerc sa fac
oamenii astia chiar trebuie pedepsiti pentru incompetenta. ei nu fac decat ca, in spatele unor scopuri asa-zise nobile, sa-si deruleze afaceri, bagand mana in buzunarul omului de rand... cu nesimtire si incompetenta
BAFTA!---------------YM marian_marco2000
din pacate astia de la RADP au facut recurs si inca nu mi-au dat banii. sunt curios cu ce au venit la dosar, dar iarasi, din pacate, nu pot vedea dosarul ca este greva. NESIMTITII !
Soldan, eu am avut aceeasi situatie (tot in Cluj), insa eu am facut contestatie in care am spus ca mi'au ridicat masina inainte sa treaca cele 4 ore. Am facut poze la indicatoarele care specificau faptul ca numai dupa 4 ore se poate ridica, timp in care ei sunt obligati sa blocheze rotile si sa astepte utilizatorul masinii sa vina sa plateasca. Daca utilizatorul nu plateste pentru deblocare timp de 4 ore atunci se poate ridica masina. In contestatie am spus ca pot aduce doi martori, persoane cu care m'am intalnit inainte si dupa parcarea masinii in locul respectiv, iar intre cele 2 intalniri nu trecusera 4 ore. Deci ridicarea s'a facut abuziv si ilegal. A contat foarte mult si faptul ca nu mi s'a dat amenda de parcare neregulamentara, deci nu mi s'a facut proces vb de contraventie. De la depunerea contestatiei (in termen de 15 zile obligatoriu) si pana la solutionarea de catre judecatorie au trecut 7 luni, dar ma bucur ca AM CASTIGAT ! acum, sper sa nu faca recurs si sa ma duc sa'mi iau banii inapoi. Succes!
cum se poate depune o sesizare la CSM, privind intarzierea comunicarii solutiilor. Multumesc tuturor care isi aloca timp sa dea raspuns.
Buna ziua,
O intrebare legata de acest subiect. Eu am o situatie in care m-am judecat cu o alta parte si, in prima faza am avut castig de cauza. Din cate am inteles, cealalta parte poate face contestatie in termen de 15 zile de la primirea comunicarii solutiei respective. Insa comunicarea este intarziata tot de instantele judecatoresti, deja de 2 luni. Eu mi-as dori sa i se faca comunicarea celeilalte parti cat mai repede, pentru a sti daca face contestatie sau nu, deoarece de asta depin lucruri importante.
Intrebarea mea este: in cazul in care, din diferite motive, judecatorii intarzie comunicarea solutionarii, eu pot sa trimit celeilalte parti aceasta comunicare (o copie conforma cu originalul)? Se poate lua in calcul aceasta forma de comunicare?
Multumesc anticipat !