avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile Alexandru

Activitate Vasile Alexandru

Am avut o situaie asemanatoare, numai ca nu avea certificat de nastere si in acte aparea cu un alt nume, la fel, notariat, declarartie data de o persoana apropriata defunctului, apropiata in sensul ca il cunoastea de foarte mult timp, declaratie pe propria raspundere, mai ales daca nu exista un litigiu cu privire la mostenire, si va merge,
Succes!!!
Răspuns la discuția act de donatie
exact, urmariti si scopul prescriptiei - sanctioneaza pasivitatea "adevaratului proprietar". Sunteti cam decazuti din drept, singura posibilitate fiind iesirea din indiviziune
Răspuns la discuția CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE
Mostenitorii cauta sa ia terenul si ce a mai ramas de pe urma bunicii, inclusiv obiectul contractului in cauza si credeti-ma ca il vor mosteni daca nu veti actiona repede. Fiind nul absolut, actul pe care il detineti poate fi considerat cel mult antecontract de vanzare-cumparare, inceput de dovada scrisa in situatia in care veti ajunge in instanta de judecata, si va sugegerez sa ajungeti la un avocat sa nu pierdeti ceea ce ar fi trebuit sa dobanditi.
dupa cate stiu sunt afisate dar la barou, nu am vazut sa fie afisate altundeva

scuze de intraziere!!!
Răspuns la discuția probleme la intabulare
S-a rezolvat!!!
A ajuns la notarul unde a incheiat contractul de vanzare cumparare si, cum era normal si legal, notarul dupa ce a efectuat dezmembrarea s-a ocupat de cartea funciara, in sensul ca a inceput procedura de inregistrare. Omu a promis ca se rezolva in 4 zile, ma indoi, dar sa lasam timpul sa vedem.
Oricum, mersi frumos pentru raspunsuri si sfaturi, chiar mi-au fost de folos deoarece am reusit sa inteleg, sper, treaba cu intabularea si cartea funciara.
Inca odata mersi!!!!!!
Răspuns la discuția probleme la intabulare
Aici e problema, nu a intabulat dr de propprietate si ideea este ca trebuiesc facute actele repede, cumparartoul exista dar nu stiu cat va persista, nu stiu daca va astepta o actiune in prescriptie tabulara.
De aceea intrabam daca se poate lua in considerare ideea unei "rectificari" la serviciul de intabulare, ma gandesc ca s epoate misca mai repede.......

:">
Salut!!
Am urmatoarea situatie prezentata de un prieten.
Are o hatarare judecatoreasca-act de proprietatea, uzucapiune, din anul 1996, teren si constructie.
In anul 2000 a instrainat jumatate din teren, pe care exista un garaj, prin vanzare-cumparare, cu toate formele legale, mai putin inregistrarea la cartea funciara.
Anul acesta doreste sa vanda restul de teren pe care mai exista o constructie.
Ideea este urmatoarea, cumparatorul doreste, logic, cadastru si intabulare. Le-a facut, dar cadastrul este pe 150 de metri patrati, deoarece omul stie ca doar attat are, iar intabularea vorbeste despre 300 de metri patrati, normal deoarece nu s-a inregistrat contractul de vanzare cumparare din anul 2000.
I-am sugerat sa scoata un de la notarul unde a facut vanzarea in 2000, un exemplar de pe contractul de vanzare cumparare si sa se prezinte la serviciul de intabulare sa faca rectificarea.
Nu am avut de-a face pana azi cu asemenea situatie, si cu atat mai mult cu intabulare sau cadastru, si dupa cat am citit in stanga si dreapta, am dedus ca se poate sa faca rectificarea in sensul in care l-am indrumat.
Va rog, daca nu am avut ceva in vedere sau am inteles ceva gresit cu privire la procedura privind publicitatea imobiliara, sa ma indrumati pe calea cea dreapta.

Va multumesc!!!!!!
aici nu am certitudine sa iti dau un raspuns sigur, dar te poti interesa, deoarece, dupa cate stiu se poate, si fara examen de admitere in barou, am impresia ca iti trebuie vreo 5 ani (jurist de exemplu) si da, daca intri in profesie, in mai se face inscriere la INPPA, poti intra si poti sustine examenul de acolo, examen care am inteles ca este mult mai usor.
Deci se poate!!!!!!
penal si civil este optional si obligatoriu in acelasi timp, in sensul ca trebuie sa alegi una dintre cele 2 materii.
sunt trei probe de examne
1. statutul profesiei de vaocat
2. penal si procesual penal sau civil si procesual civil
3. inca 2 materii din cele optionale

la 2 iti recomand penal si procesual penal, civilul din totdeauna a fost mai dificil in sensul ca civilistii sunt mai ciudati si isi acorda o mai mare impportanta. si in facultate am observat aceiasi chestie. examenele de civil sunt foarte grele.
Sesiunea aceasta de definitivare a fost nebunie la civil, am inteles ca a fost chiar mai greu decat in aprilie.
in rest, invata si pregatestete sufleteste.....
succes!!!!!!

PS: intotdeauna exista posibilitatea INPPA
dupa cate se vede nu ne putem astepata la nimik bun, in fine, cred ca se incearca sa se scoata ce e mai bun din noi, poate o fi un plan divin pe care vor sa il puna in aplicare. o sti ei ceva, am vazut ca subiectele sunt din ce in ce mai grele, asta e trebuie sa ne pregatin f bine si sa ne asteptam la orice din partea lor......