avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate curiozitate

Activitate curiozitate

Răspuns la discuția Articolul 57 - prioritate
Pe ce articol va bazati cand spuneti ca nu am acordat prioritate. Am descoperit ca in varianta initiala a ordonantei de urgente articolul 57 avea urmatoarea formulare:
Art. 57. - Conducatorul de vehicul care patrunde pe un drum public venind de pe un drum lateral de categorie inferioara are obligatia de a acorda prioritate de trecere tuturor vehiculelor care circula pe acel drum.

Cred ca o formulare de genul asta este acoperitoare si pentru unul care merge pe accesul interzis, dar unde scrie, in prezenta formulare a O.G., ceva de genul asta.
Răspuns la discuția Articolul 57 - prioritate
Ma intereseaza daca articolul 56 este un argument solid pentru o decizie favorabila a instantei in cazul contestarii procesului-verbal.
Art.56. - La apropierea de o intersecţie conducătorul de vehicul trebuie să circule cu o viteză care să îi permită oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participanţilor la trafic care au acest drept.

Răspuns la discuția Articolul 57 - prioritate
nucu$ a scris:

De obicei, vina este al celui care loveste.Daca v-a lovit in lateral, fiind si in sens interzis, remane de discutat in favoarea dv.B-)



Din pacate, eu l-am lovit.
As vrea sa rectific ceva in formularea initiala. Am fost in zona accidentului astazi si am constat ca nu exista indicatorul de prioritate. Nu stiu din ce cauza am crezut altfel.
Răspuns la discuția Articolul 57 - prioritate
Da, a fost considerata culpa comuna.
La iesirea de pe o straduta prevazuta cu indicatorul de "cedeaza trecerera" in una prioritara, cu sens unic de la dreapta la stanga, am avut accident cu o masina care circula pe drumul prioritar pe sens interzis, de la stanga la dreapta. Tin sa adaug ca mica intersectie avea tot ce-i trebuia: indicatoare de prioritate, "sens unic" spre stanga, "acces interzis" spre dreapta si, in plus," obligatoriu spre stanga", sub semnul de cedeaza, la iesirea de pe straduta de unde venea eu.
Cum este posibil sa imi suspende permisul pentru asa ceva?
Merita contestarea procesului verbal? Am sanse?

Argumente:
Art.56. - La apropierea de o intersecţie conducătorul de vehicul trebuie să circule cu o viteză care să îi permită oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participanţilor la trafic care au acest drept.

Era in drept?Cum pot acorda prioritate unei masini care nu este in drept sa circule astfel?

Astept un raspuns cu nerabdare
Mii de multumiri!!