avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate CORINA GIROVEANU

Activitate CORINA GIROVEANU

Am lucrat la o societate cu CIM unde in contract scrie salariu + 5% spor vechime.Mi-am dat demisia fara preaviz deoarece nu si-a respectata obigatiile contractuale. Una din obligatii este ca nu mi s-a acordat sporul de vechime. Cum am aflat (Am facut o cerere la fostul angajator pentru o adeverinta si mi-a eliberat-o specificand salariul +spor de vechime 5% acordat pentru perioada lucrata. Cand am fost si mi-am ridicat Carnetul de munca , am observat ca in carnet scrie :" pe perioada lucrata intre 01.10.2010.......01.12.2011" nu s-a acordat spor de vechime cf CIM" ) Am fost la ITM si am verificat. Dupa ce am vazut statele de plata am constatat ca la nici o angajata nu i-a acordat acest spor.
Va rog frumos sa ma ajutati sa fac o sesizare la ITM ( ce articole trebuie sa specific in sesizare din Codul MUncii ) cu aceasta neregula .
Buna ziua,
am si eu o intrebare si as dori sa stiu daca este legal ceea ce face presedintele de asociatie de la noi.
am primit ieri o citatie de la tribunal cu faptul ca am fost dati in judecata de asociatie de proprietari pentru fondul de reparatie in valoare de 660 RON. AS vrea sa stiu daca are acest drept sa ma dea in judecata ptr. fond de reparatie? Mentionez ca nu am semnat nimic , nu mi s-a comunicat nimic., doar m-am trezit ce citatia acasa. Cand am intrebat la asociatie despre ce este vorba mi s-a spus ca este ptr. hidroizolatie. Le-am spus ca nu mi se pare normal sa-mi ceara in trei luni aceasta suma. Am mai aflat pe parcurs ca seful nostru de scara ar fi gasit o firma sa ne faca hidroizolatia dar presedintele de asoc. nu a semnat deoarece a zis ca trebuie sa facem cu o firma propusa de ea. Este normal asa ceva?.
Va multumesc mult pentru raspuns , voi face contestatie.

va rog mult pute-ti sa ma ajutati cu o informatie:
ca sa angajez un avocat pentru acest caz , cat m-ar costa ( aproximativ)????
Buna ziua,
am si eu o situatie daca ma poate ajuta cineva , sau daca i s-a intamplat cuiva ceva asemanatoe cum sa rezolv situatia:
La data de 19.08.2009 am primit prin posta un proces-verbal, pe care l-am ridicat de la oficiul postal nr. ..din Brasov..
si as vrea sa contest acest PV.
Va explic cum s-au petrecut lucrurile:

La data de 22/07/2009 ma deplasam cu autoturismul marca .............. cu numarul de inmatriculare ....................proprietate personala spre .............. impreuna cu sotia mea ................................
Venind dinspre Roman, in judetul BACAU am fost oprit de un echipaj de politie.
Sotia mea vorbea la telefon cu un potential client ( noi doream sa vindem masina personala ) si eu ii explicam datele masinii ,(pentru ca ea nu le stie) si stateam relaxat cu mana la cap rezemat cu cotul de geamul masinii. Atunci la o intersectie in Bacau am fost oprit de un echipaj de politie ( mentionez ca erau doi agenti de circulatie, dintre care unul era la o alta masina si vorbea cu soferul ( deci cu spatele la noi) si celalalt agent pe nume ........................a venit la geam la mine si mi-a spus : stiti ce ati facut?? Dar eu am incercat sa-I explic si i-am aratat ca nu aveam nimic in maini si sotia inca vorbea la telefon in dreapta mea , dar nici nu vroia sa asculte . Mi-a spus arogant : “aaa , nici nu vreti sa recunoasteti , ma luati de prost , lasa ca va arat eu”. I-am prezentat actele , mi-a facut process verbal si a venit sa il semnez. I-am spus ca nu pot semna si ca nu sunt de accord cu acest process verbal pentru ca nu este adevarat . Nu a vrut sa asculte nimic, apoi a oprit o masina de “scoala” si l-a pus pe sofer sa semneze ca martor.

As putea sa cer sa se judece in lipsa mea??? as avea castig de cauza???

Va rog mult daca ma puteti ajuta v-as multumi din toata inima.

Cu respect,
Corina
Va rog sa ma ajutati cu o fisa a postului ptr. Director Economic.
Va multumesc mult.:)