avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate DariaT

Activitate DariaT

Răspuns la discuția plata caldura parti comune
multumesc de raspuns! eu am CT si inteleg ca trebuie sa platesc pt tevile verticale, ceea ce nu mi se pare normal e sa platesc mai mult decat cei bransati. mentionez ca nimeni nu a venit sa faca inventarul tevilor - in 2 camere am tevile izolate. cui sa ma adresez? administratorului sau firmei cu care asociatia are contract? multumesc!
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
multumesc de raspuns! sunt constienta ca trebuie sa platesc ceva si daca am CT, dar nu mi se pare corect sa platesc mai mult decat cei bransati.

in legatura cu tevile, se tine cont de izolatie sau nu? multumesc
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
din ceea ce am citit aici, am inteles ca asociatia poate stabili de comun acord un procent care sa se aplice pt partile comune. imi puteti spune unde este scris asta? am citit ordinul 343, dar nu am gasit mentionat, probabil am trecut f repede peste el. daca am inteles bine, va rog sa-mi spuneti unde gasesc aceasta prevedere.

si inca o intrebare - azi avem sedinta pentru acest subiect. unii vor sa renunte la serviciile firmei xxx, asta in cazul in care avem contract pe 10 ani. e posibil? daca da, atunci asociatia poate sa determine modul de calcul a partilor comune?

tevile izolate se iau in calcul la stabilirea partilor comune? ce tip de izolatie trebuie sa fie?

va multumesc!
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
multumesc pt raspunsuri!
pe coloana mea suntem 2 familii cu CT, la parter si et.3. cele 3 ap. cu incalzire de la CET sunt la et. 1, 2 si 4. toate cele 5 apartamente sunt identice, tevile exista, pt cei de la et 4. care au incalzire centrala. Fam de la parter are izolate tevile comune cu exceptia celor de,la baie. la mine sunt izolate in sufragerie si dormitor doar.

pe coloana cealalta, CT au cei de la parter, et1 si et 3. deci si aici inca exista toate tevile, din cate stiu, nu cred ca sunt izolate la cei cu CT.

totusi, diferenta dintre coloane e foarte mare, 11 lei comparativ cu 70 si 86.
de unde ar putea veni diferenta?

administratorul zice ca asta a primit de la ISTA, asta a calculat si el.
eu cred ca ar trebui sa primim de la el o lamurire in primul rand, ca doar il platim, nu?

cum ar fi mai bine sa procedezin continuare?

multumesc!
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
eu am CT si pe luna noiembrie am 86,41 lei la incalzire. din 10 apt, 5 sunt cu CT.din cele 5, 3 pe cealalta coloana au 12 lei la incalzire,pe coloana noastra, 2 apt cu CT avem 86 si 70 lei. e posibil sa platesc mai mult decat cei cu incalzire centrala cand ei aproape ca nu incalzesc deloc? am intrebat administratorul si zice ca asta a primit de la ISTA, am vazut si eu tabelul. ele 5 apt fara CT sunt contorizate. ce pot sa fac? ar trebui sa ma adresez eu celor de la ista sau administratorul ar trebui sa ne lamureasca? MULTUMESC!
buna ziua!am o cunostinta care a fost arestata pt trafic de droguri (etnobotanice, sare de baie) impreuna cu alte 5 persoane. dupa ce au stat 2 luni la arest, au fost mutati la inchisoare, apoi au recunoscut toti acuzatiile. trei dintre ei au fost eliberati conditionat, unul a primit 3 ani si 8 luni, iar cunostinta mea, 4 ani si 6 luni, fiind acuzata de participatie improprie la trafic international. Singura dovada la dosar in legatura cu traficul international a fost ca el ar fi dat nr de telefon al "sursei" si celorlalti. Nu sunt probe ca el a adus droguri din afara, in schimb, pt cei eliberati, cel putin pentru unul dintre ei, sunt dovezi ca a facut mai multe transporturi, dar a declarat ca nu stia ce aduce. cu toate ca "nu stia"
sunt dovezi si ca a avut mai multe vanzari. Intrebarea mea este daca se mai poate face ceva pentru cunostinta mea, nu se poate sa fi acuzat de trafic international doar pentru ca ai dat un nr. de telefon, sau...Am intrebat mai multi avocati, care nu prea ne-au dat sperante, eventual scaderea pedepsei. Ar mai fi vreo sansa? Credeti ca daca se vor aproba modificarile la codul penal mai putem spera? E adevarat ca daca se va aproba, cei care au pedepse sub 5 ani vor fi eliberati?Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre caz, daca se mai poate face ceva. Multumesc!
eu am depus dosarul in 12.08, in 14 a venit evaluatorul, in 17 am semnat toate documentele si dosarul a fost trimis la brd Timisoara pentru aprobare. sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa primesc raspuns. daca e ok din partea bancii, il trimit la fond, daca nu.... mai vedem
eu stiam ca au 5 zile. din cate am citit, ei spun ca se incadreaza, la banca dureaza mult...
am depus si eu azi dosarul, s-a mirat tipa ca era complet de la inceput, am facut totul la notar, si antecontractul si declaratiile, chiar daca o sa trebuiasca sa le refac, pentru ca am inteles ca atunci cand se trimit la fond nu trebuie sa fie mai vechi de 15 zile.
sper sa fie totul ok, si am data limita 22 sept :(
fondul se lauda ca ei pot analiza 100 de dosare pe zi, se pare ca totusi cei de la banca se misca tare incet, daca pana il trimit la fond dureaza atata timp, si din ce mi-au spus de la banca, si daca se primeste aprobarea mai dureaza pana la 2 saptamani pana se vireaza banii. acum fiecare crede ce vrea, depinde si la ce filiala/agentie intrebi, nici ei nu stiu.
sper sa se termine cu bine. bafta la toti :D
eu o sa-mi depun dosarul saptamana viitoare la BRD. am mai fost la cateva banci, dintre care cea mai buna oferta este la volksbank, adica la 47500 euro imprumutati restitui in 25 ani 82000. la alpha bank si brd, 87000, am mai fost si la bancpost, dar e si mai mult, cu toate ca ei spun ca nu au nici un comision. la volksbank, in rate sunt incluse si asigurarile de viata si imobil si comisionul anual de 0.37%, dar eu nu prea am incredere in domnisoara de la ghiseu, ca nu parea prea convinsa de raspunsurile pe care le dadea :) la alpha si brd asigurarile si comisionul se platesc separat.
deci intre alpha si brd am ales brd pt ca acolo se vireaza si salarul si ei iau in considerare la venituri si indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani, pe cand la alpha numai cu derogare, si numai 80% din suma. un alt motiv ar fi faptul ca dupa cate am citit, singurele dosare aprobate pana acum sunt de la brd, numai ca aprobarile dureaza cam mult, si mi-e teama sa nu cumva sa pierd avansul :(
stie cineva cam cat dureaza pana se primesc banii? in arad, inca nu s-a primit aprobare pt nici un dosar, si sunt depuse de aproape 3 saptamani.
sper sa nu dureze asa mult, saptamana viitoare imi depun si eu actele si o sa va tin la curent :)