avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate loanabelciu

Activitate loanabelciu

Daca sotul a plecat din locuinta bun comun si partajul nu s-a efectuat inca (este in curs) prietenul meu poate locui cu mine in locuinta comuna ?...doar nu o sa tin doliu...trebuie sa-mi refac viata.
Mentionez ca fostul sot si-a luat toate bunurile personale, au ramas in locuinta numai bunurile comune ce vor fi supuse partajului.
Va rog sa-mi spuneti care suntcriteriile/conditiile de eligibilitate program Prima Casa 2010 ?
Răspuns la discuția partaj
in cat timp va trebui sa se plateasca sulta ?
Răspuns la discuția partaj
...si in cat timp trebuie sa plateasca aceasta sulta ?
Răspuns la discuția Plata sulta
ok, multumesc
Răspuns la discuția Plata sulta
...a depus la divort si cererea de partaj si a cerut apartamentul...divort care s-a incheiat anul trecut pe 14 decembrie...si a ramas partajul...
Răspuns la discuția Plata sulta
O sa incerc, oricum nu am ce pierde...e un apartament cu 3 camere in zona Zetari...deci...e chiar mai bine daca vrea sa-l vindem...cu banii obtinuti din vanzare + un credit imi pot cumpara intr-o zona mai buna :)
El nu accepta nicio discutie...pur si simplu nu vrea ragaz...nu-si da seama ca in situatia asta cel mai mult el are de pierdut: in perioada asta se vand greu, apartamentul e foarte racoros, nu e renovat, etc.
Asta e...atata poate atata cere :)
Alte cai de constrangere nu pot avea ?...instanta nu-l poate obliga sa astepte 2 luni ?
Din cate stiu eu oricum il va costa suficient de mult executarea silita....
Sa vedem ce va zice pe 27.01.2010...la judecatoria sectorului 5 (saptamana viitoare)...e primul termen pentru partaj....poate l-a sfatuit avocatul si i-a explicat ca e mai avantajos pentru el sa astepte...ceva timp 2-6 luni.
Răspuns la discuția Plata sulta
Ce mai pot face in situatia asta ?
Răspuns la discuția Plata sulta
ok, si in aceasta situatie ce se mai poate face ?
Chiar nu pot obtine 2 luni "ragaz" ?
...presupun ca scoaterea la vanzare nu-i va surade celeilalte parti...va pierde...si timp si bani (un apartament vechi nu se vinde prea usor...pe criza asta)...si oricum apartamentul nu e cine stie ce...in fond si la urma urmei ma pot lipsi de el si pot cumpara altul + diferenta de bani (primesc cel putin jumatate si pun diferenta)
Răspuns la discuția Plata sulta
...nu am cerut eu, pur si simplu nimeni nu l-a vrut si atunci am decis sa-l iau eu (decat sa fie scos la licitatie sa se obtina un pret derizoriu...aproape nimic...)
Sulta va fi intre 10.000 si 25.000 euro...in functie de ce va stabili instanta
Nu cred ca exista o instanta atat de absurda...o suma de 10.000 - 25.000 euro nu se poate strange in 24 ore...
Cum sa procedez ?