avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate reddevil

Activitate reddevil

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
oana_01 a scris:

Cred ca doar "a".
Subiectul pasiv principal e statul, intrucat avem o infractiune prin care se aduce atingere infaptuirii justitiei, si in secundar, persoana fizica lezata in integritatea corporala si in demnitate, si anume organul de executare deci, cam e calificat si de asta nu am retinu "c"-ul, pt ca este( nu"poate") o infractiune cu sb. pasiv. calificat.
In forma prev. in alin 4 si 5 infractiunea poate fi savarsita numai de catre persoana fata de care s-a luat masura de siguranta sau s-a aplicat ped. complementara.
Rectific: a si b
Maine poate gasesc argumente in plus :)

Ai remarcat bine,sub pasiv principal e statul,dar secundar e exe jud de exemplul,iar grila intreaba la modul generic de sub pasiv,fara sa se refee strict la sub pasiv principal.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
1.ad / 2. ad
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ecaterina Cucuteanu a scris:

In cazul revizuirii, tot la admiterea in principiu, Neagu zice ca judecata se face in conditii de publicitate iar Udroiu spune ca se judeca in camera de consiliu, fara citarea partilor si fara prezenta procurorului. Dar art 403 alin 1 zice ca " instanta, ascultand concluziile procurorului si ale partilor..." deci daca asculta concluziile, inseamna ca procurorul e prezent in faza de admitere in principiu...

Voi cum ati inteles acest subiect din materie ?


Udroiu are carti mai noi:D banuiesc ca Neagu din care citesti e ceva mai vechi.Art 403 al 1 nu mai e asa cum l-ai citat tu.Ti-ar trebui un cod nou sau legea 202/2010. Altfel spus udroiu are dreptate aici.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
xyzt a scris:

Sanctiunile cu caracter administrativ prev de art 91 Cod penal pot fi aplicate si minorilor?


Eu cred ca da. Altfel ar insemna ca unui minor nu i s-ar putea aplica 18 ind 1 de ex. ceea ce e absurd.Ar insemna sa-i transformam o fapta fara pericol social grav in infractiune,doar pt.ca-i minor.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
isis23 a scris:

reddevil a scris:

ralucaboca a scris:

cand cineva arunca o coaja de banana pe strada din cauza careia alunec eu si in cadere imping o alta persoana, care cade pe scari si moare, cel care a aruncat coaja de banana unde se incadreaza?

Scuze dar nu pot sa ma abtin :D coaja de banana e aruncata pe strada , eu alunec pe strada :)) si lovesc pe cineva care cade pe scari si moare?


De ce ? Nu iti poti imagina scari pe o zona pietonala sau scari care duc spre statia de metrou. etc




Alunecarea producandu-se pe strada,NU :-)
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
ramunna a scris:

Scuze dar nu inteleg, reproduci mesajul ? :)))


N-am intalnit strazi cu scari pana acum :-/
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
ralucaboca a scris:

cand cineva arunca o coaja de banana pe strada din cauza careia alunec eu si in cadere imping o alta persoana, care cade pe scari si moare, cel care a aruncat coaja de banana unde se incadreaza?

Scuze dar nu pot sa ma abtin :D coaja de banana e aruncata pe strada , eu alunec pe strada :)) si lovesc pe cineva care cade pe scari si moare?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
abd
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
D.A.M. a scris:

eu merg pe c
a nu pt ca apare si invinuitul


In "explicatii preliminare ale legii 202/2010 ... " Udroiu apreciaza ca ar putea beneficia de o eventuala tranzactie si invinuitul.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Tentativa talharie (al.3)