avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters93108

Activitate ContSters93108

Buna ziua,

Ieri, 10.11.2013, aflandu-ma in trafic, am fost oprit de un echipaj de politie (venit din spatele meu) care mi-a solicitat documentele. Dupa ce i le-am dat, imi spune ca nu am acordat prioritate la o trecere de pietoni (la circa 500 m mai inapoi), drept pentru care imi opreste permisul si imi da amenda 160 lei in 48 ore. Mentionez ca la trecerea de pietoni la care face referire, era intr-adevar o persoana pe margine (nu stiu exact daca era pe sosea, deoarece nu exista bordura sa imi dau seama, bordura fiind pana in trecerea de pietoni), stand pe loc, fara a avea intentia de a trece. Inaintea mea mai trecuse o masina, iar eu imediat dupa ea (noi fiind incadrati pe banda de langa axul drumului - drum ce avea doua benzi pe sens). Am refuzat sa semnez procesul-verbal pe motiv ca nu mi s-a parut in regula.
As vrea sa-mi spuneti ce sanse am in intentia de a contesta procesul-verbal si ce ar trebui sa fac?
De asemenea, as dori sa stiu daca pot cere o dovada a faptului ca s-a intamplat asa cum sustine agentul respectiv.
Indemnizatia de somaj mi s-a stabilit in functie de declaratia data la finante. Problema este ca aceasta declaratie este estimativa. Ce se intampla in cazul in care se stabileste ca de fapt am depasit acea valoare 500 lei lunar?
Buna,
Numele meu este Mihai. Recent am infiintat o intreprindere individuala iar, mai nou, sunt somer cu acte!!! Intrebare: pot deveni angajat in toata regula la aceasta intreprindere individuala? Si daca da, eu, ca somer si ca angajator, beneficiez de vreo facilitate in acest sens (ma incadrez in vreunul din programele de incurajare a incadrarii in munca a somerilor)?
Astept raspuns!