avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate artur1971

Activitate artur1971

Bună ziua vreau să vând un apartament și sunt două sume fond de rulment și fond de reparații doamnaa administrator nu vrea să dea banii să mă înțeleg cu noii proprietari Vă rog dați mi un sfat legal Mulțumesc anticipat
Discuție Imprumut
O hirtie scrisa de mana intre doua persoane fizice avind ca scop un imprumut de bani are valoare in instanta executor judecatoresc
Răspuns la discuția Cedare parti din mostenire
SE POATE FACE UN DOCUMENT PRIN CARE SOTII-SI LASA UNUL CELUILALT BUNURILE IN CAZ DE DECES ? ADICA CEL CARE RAMANE ULTIMUL IL MOSTENESTE AUTOMAT PE CEL DECEDAT ?
Răspuns la discuția Cedare parti din mostenire
daca as face dupa succesiune as face un testament in favoarea sotiei acesta ar putea fi atacat ?
Buna ziua . am din nou nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Parintii mei au murit iar eu cu fratele meu vrem sa facem succesiunea, eu las casa parinteasca lui iar el cedeaza un apartament . Deoarece valoarea casei este dubla decat apartamentul si el nu are de unde ma despagubi vrem sa facem un act notarial prin care el renunta la partea lui de succesiune din apartament in cazul decesului meu in favoarea sotiei mele. Acest act ulterior mai poate fi anulat de el sau atacat in cazul decesului meu.? Multumesc anticipat pt ajutor
Buna ziua. Am urmatoarea situatie : O persoana care are 20 de ani dar de la 4 ani este la pat si poate fi mutat doar pe sus. Acesta are nevoie de insotitor. Nelucrand nici o zi el nu are venit decat ajutorul de handicap de 293 ron . Este vreo posibilitate ca sa primeasca vreo pensie ? Daca da cum?
Răspuns la discuția Succesiune
Dar daca decedatul ar face un testament in favoarea sotiei , ar mai putea fratele sa primeasca ceva ?
Discuție Succesiune
Buna ziua .As dori sa stiu daca dupa decesul unuia din soti , neavand copii, pe langa sotie , care este coproprietar cu 1/2 fratele mai are drept la mostenire si daca da ce cota din partea decedatului? Multumesc anticipat
Buna ziua Familia mea are 2 locuinte. Tatal meu a murit .Mama mea locuieste cu fratele meu in casa iar eu locuiesc in apartament . Se poate face succesiunea doar pe apartamentul meu si sa devin proprietar iar casa sa ramana momentan in situatia actuala ? Va multumesc anticipat pt raspunsuri
Discuție MOSTENIRE
Buna ziua. As avea nevoie de sfatul dumneavoastra. Cum pot face parintii mei daca doresc ca dupa decesul unuia sa ramana totul celuilalt sot fara ca , copiii sa poata cere parte din mostenire?Mostenirea sa se imparta intre copiii doar dupa decesul ambilior soti.Exista vreun tip de act care da aceasta posibilitate fara a putea fi atacat ? Si daca un copil primeste 1 apartament de la parinti cat timp sunt ambii in viata cum este mai sigur pt a nu fi atacat : cu donatie sau cu contract de vanzare/cumparare? Mentionez ca parintii mei au si o casa care ramane mostenire .