Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Imprumut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Imprumut

O hirtie scrisa de mana intre doua persoane fizice avind ca scop un imprumut de bani are valoare in instanta executor judecatoresc
Pt a putea sa fie pus in executare contractul de imprumut tb incheiat la notarul public in forma autentica.Incheiat sub forma unui inscris sub semnatura privata in cazul in care imprumutatul nu restituie suma la scadenta va trebui sa formulati o actiune in justitie.
O valoare are, ce valoare trebuie vazut in functie de alte probe si de modalitatea de redactare.
Mai concret puteti descrie situatia?
Are putere doveditoare conf.art 274-275NCPC,oricum,nu poate fi pus in executare direct de executorul judecatoresc, nu este titlu executoriu,trebuie sa va adresati instantei ptr.obtinere titlu executoriu.