avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua vreau să vând un apartament și sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua vreau să vând un apartament și sunt două sume ...

Bună ziua vreau să vând un apartament și sunt două sume fond de rulment și fond de reparații doamnaa administrator nu vrea să dea banii să mă înțeleg cu noii proprietari Vă rog dați mi un sfat legal Mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 23:34, 4 Mai 2023
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar fondul de rulment e returnabil.Iar banii se dau după ce ați finalizat transferul de proprietate.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Mai 2023
latka, moderator
Artur intreaba altceva:
- omul este la zi cu toatele, chiar nu vrea returnarea fondurilor, ci doreste, ca intelegere cu cumparatorul, sa-i transfere lui creanta.
Eu zic ca se poate. Parerea mea este sa va adresati in scris , cu nr. de inregistrare, explicati ce doriti.
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.

Trebuie sa beneficiati de putina intelegere, ati fost vecini atatia ani!
Mult succes!
Eu inteleg doar ce scrie:
"doamnaa administrator nu vrea să dea banii să mă înțeleg cu noii proprietari "

Nu scrie de vreo translatare a fondurilor. Posibil sa fie si varianta asta, dar nu e suficient de bine explicitata.

Si nu am vazut partea cu transferul de proprietate la niste vecini.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Mai 2023
latka, moderator
Conform disp l nr 196/2018 la tranzactionarea dreptului de proprietate asociatia de proprietari are obligatia sa restituie valoare fond de rulment daca nu exista sume cu titlu de restanta in evidenta
Fondul de reparatii nu se restituie deponentului
Ce intelegere domnul Grecu sa le dai fondul de rulment ca vor sa vanda apartamentul dar nu se poate.
Daca ati stii de cate ori cer unii fondul cand nu mai au bani pe motiv ca vand apartamentul....(la Bucuresti)
Sa le dai fondul de rulment dupa ce il vand se poate si doar daca vin cu contractul de vanzare ca asa sigur l-a vandut si obtii datele noului proprietar care poate e unul cu ideii de confidentialitate si alte chestii stiute doar de ei si GDPR .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond rulment si fond reparatii Ana-Maria-27 Ana-Maria-27 Buna ziua, Am devenit proprietarul unui apartament in urma cu cateva saptamani, iar acum cateva zile s-a afisat lista cu plata intretinerii. Fostul ... (vezi toată discuția)
De aproximativ 2 ani se strânge lunar, fond de reparații (care ... AngiM AngiM De aproximativ 2 ani se strânge lunar, fond de reparații (care nu se rambursează la vânzarea apartamentului), cât și fond de rulment. În noiembrie s a ... (vezi toată discuția)
Fonduri asociatie de proprietari favex favex Legea 196/2018 intra in vigoare la 60 zile de la data publicarii in MO care a fost 30.07.2018, deci in prezent nu se aplica, fiind valabila inca legea ... (vezi toată discuția)