Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Buna ziua. As avea nevoie de sfatul dumneavoastra. Cum pot face parintii mei daca doresc ca dupa decesul unuia sa ramana totul celuilalt sot fara ca , copiii sa poata cere parte din mostenire?Mostenirea sa se imparta intre copiii doar dupa decesul ambilior soti.Exista vreun tip de act care da aceasta posibilitate fara a putea fi atacat ? Si daca un copil primeste 1 apartament de la parinti cat timp sunt ambii in viata cum este mai sigur pt a nu fi atacat : cu donatie sau cu contract de vanzare/cumparare? Mentionez ca parintii mei au si o casa care ramane mostenire .
Din pacate vanzarea intre soti nu este posibila.
Nu exista nici o cale prin care toata averea unuia dintre soti sa ramana ceilulalt sot la deces. Sotii pot intocmi testamente unul altuia, insa cu respectarea rezervei succesorale in favoarea copiilor.
In ceea ce priveste modalitatea de instrainare a apartamentului, contractul de vanzare-cumparare este cel mai sigur.