avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate tyana

Activitate tyana

Legea aceasta o stiu insa am 37 de ani, legea prevede vârsta maxima 35. As fi interesată daca nu exista vreo lege și pt cei peste 35 de ani.
Buna ziua. As dori sa stiu daca exista vreo lege care imi permite sa primesc loc de casa desi am 37 de ani. Multumesc
Buna ziua. As dori sa stiu daca exista vreo lege care imi permite sa primesc loc de casa desi am 37 de ani. Multumesc
Nu a fost scris in cartea funciara.
Buna ziua. In urma partajului, apartamentul in care am locuit cu fost sot i-a revenit acestuia iar el urmand sa imi dea sulta. Am facut sentinta definitiva, si am introdus actiunea de execurare. Imobilul nu a fost prezentat la cadastru ca facand parte din executare. Poate sa vanda acest imobil? sau exista o prevedere prin care el inainte de a face un nou contract de vanzare cumparare, trebuie sa dovedeasca plata sultei catre mine. Multumesc!
Răspuns la discuția Partaj
Instanta poate lua in calcul, anularea procesului pe motiv de neplata a taxei de timbru?
Discuție Partaj
As avea si eu o intrebare. Am divortat de comun acord de fostul sot la primarie, in februarie iar in septembrie am avut infatisarea pt partaj. Nu cred ca voi reusi pana la a doua infatisare sa achit taxa de timbru in valoare de 3% din bunuri. Se poate suspenda actiunea pana reusesc sa stranga suma? Daca se suspenda, in momentul in care achit taxa, trebuie din nou sa incep procesul?

Multumesc
Daca tatal meu are varsta de 58 de ani si peste 30 de ani in campul muncii poate solicita pensionarea anticipata?
Răspuns la discuția Data pensionarii
imi puteti spune daca munca in turnatorie de fonta, intra in conditii speciale? pot 18 ani lucrati acolo sa ajute o persoana de 59 de ani sa iasa la pensie mai repede de varsta de 61? Va multumesc
Răspuns la discuția Data pensionarii
conform noi legii a pensiilor care meserii se incradreaza in grupa intai?