avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate vdor

Activitate vdor

Azi dimineata mergeam spre casa si am vazut ca se apropie firobuzu care ma duce chiar langa casa. Am urcat in el (doar ptr o statie am avut nevoie) si am dat de niste controlori foarte amabili. M-au intrebat cati ani am, si am spus ca am 17, chiar daca acum o saptamana am implinit deja 18 si mi-au spus sa stau linistit deoarece nu am nimic pe numele meu si nu intra la impozit daca nu platesc. Mi-a facut procesul verbal etc. Vreau sa stiu daca chiar nu intra la impozit amenda (chiar daca am 18 ani) sau intra la parinti, deoarece nu vreau ca ei sa afle.
Buna ziua, as dori sa stiu daca un minor, cetatean roman dar stabilit in Italia poate veni din Italia in Romania fara parinti si fara procura. Stiu ca ii trebuie procura unui minor ca sa plece in strainatate din Romania, dar nu stiu daca ii trebuie ca sa vina din Italia. Am mai venit odata (la 14 ani) din Italia fara parinti doar ca am venit cu masina (cu un prieten de familie) si la vama nu ne-a cerut nici o documentatie. De data asta vreau sa merg cu avionul si nu stiu daca se poate. Acum am 17 ani. Va multumesc :).
Buna seara, as vrea sa stiu de ce acte am nevoie pentru a merge in vacanta impreuna cu fratele meu mai mic (16 ani) fara parinti. Eu avand 25 de ani.
Am inteles ca trebiue facuta o declaratie a parintilor la notar. Trebuie sa fiu de fata cand se va face aceasta declaratie? Este vreo diferenta daca tara in care va trebui sa merg face sau nu parte din tarile Uniunii Europene? Va multumesc.