avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate tutu_rt

Activitate tutu_rt

1.La inceputul anului am primit hotararea judecatoreasca, din care reiese ca dauna pe care o cereau cei de la G de 3300 lei+ 1700 lei plata intarzieri, a fost respinsa deoarece C achitase suma anterior depuneri actiunii in instanta, dar o obliga parata la plata catre reclamanta a sumei de 357 lei reprezentand reactualizare cuantum despagubire precum si a sumei de 114 lei reprezentand cheltuieli de judecata partiale. respinge in rest cererea.
2.La inceputul lui martie am primit urmatoarea:
Eu, chemat in instanta, in ziua de 15, in calitate de intimat-intervenient, in proces cu C in calitate de recurent-parat pt recurs-pretentii crt 110/10.
Cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termenul stabilit pt judecata, aveti obligatia de a depune intampinare.
In caz de neprezentare a partiilor, se va putea trimite u inscris, judecata urmand a se face in lipsa. Cu copie motive.


Ce inseamna intimat-intervenient, ce trebuie sa fac in cazul asta, va rog, astept sfaturiile dvs.
Pt. Dl. Radu Alexandru
Am primit iar citatie, ce sa fac?
Pt. Dl. Radu Alexandru
Va multumesc, v`am ascultat sfatul, nu m`am implicat cu nimic.
Pt Dl CAZACIOC:
Ce am primit suna asa, pe langa prima parte pe care am postat`o la inceput
Catre. jud Sibiu
Subscrisa Gen. Asig, ..., prin acocat L.I., formulam prezenta:
Cerere de chemare in judecata,
Impotriva,
Sc Carp. asig, cu sediul in sibiu, in calitae de asigurator de raspundere civila auto,
Solicitandu`va in temeiuli dreptului de regres, sa dispuneti abligarea paratei la:
I. plata sumei de 3000 lei, reprezentand contravaloarea despagubirii achitate de catre Gen asig in temeiul asig facultative casco
II. Plata sumei de 2000 lei, repr reactualizarea cuantumului despagubirii cu 0.1%/zi pt fiecare zi de intarziere, penalitati calc
III.Plata sumei corepunzatoare reactualizarii despagubiri...
IV. Plata cheltuielilor de judecata....
Va solitam sa dispuneti citarea din oficiu a persoanei raspunzatoare de producerea accidentului, adica eu
S`a stabilit culpa mea, conducatorul avand asig la Carp Asig.
In baza raportului de asig facultativa CASCO, GEN asig a deschis dosarul de daune achitand asiguratului pagubit, despagubirea de 3000lei.
Cuantumul despagubiri este justificat de nenumarate hartii care imi sunt alaturate si mie...
In luna octombrie 2007, Subscrisa GEn asig, am avizat Carp asig pt achitatea despagubirii in cuantum..de 1900 lei.
Sa incercat solutionare si conciliere directa , reprezentantii Carp asig neprezentandu`se
Si de aici chemandu`ma pe mine. Spuneti`mi, va rog, ce sa fac. Multumesc si astept raspunsurile dvs.
Pt INOCENTIA:
Eu nu am nici un interes personal, nu am de recuperat banii si prin urmare nu vreau sa intervin si nu inteleg de ce sunt chemat in instanta, accidentul a fost la inceputul lunii februarie 2007, am dat polita de asigurare pt a se ocupa de toate daunele.
Ce este "cererea de interventie IN INTERES PERSONAL" si ce este "CERERE DE INTERVENTIE IN INTERES ALATURAT", la ce ma ajuta ele, si daca trebuie sa fac si de ce?
INTAMPINARE nu am de acoperit pt mine nici o paguba, deci din cate am inteles nu poate fi in contra lui G.A. Unde pot face aceasta intampinare, daca o trimit, mai este necesar sa ma prezint, mentionez din nou ca nu vreau sa ma prezint, nu pot sa ma prezint.

In februarie 2007 am avut cu accident, am "pupat" un taxi in spate, am dat asigurarea pt a se ocupa de toate cele necesare. Dar, la inceputul lui iulie anul acesta am primit o citatie de la judecatoria Sibiu, eu fiind din CT care zice asa:

Numele meu, din Ct, chemat in aceasta instanta, in calitate de intervenient, in proces cu G.A, in calitate de reclamant, G.A, la cab avocat X in calitate de reclamant pt Fond-pretentii.
Cel mai tarziu cu 5 zile inainte de termenul stabilit pt judecata, aveti obligatia de a depune INTAMPINARE.
In caz de neprezentare a partiilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa.

Intrebarea mea este ce inseamna INTERVENIENT, de ce sunt chemat in instanta, ce inseamna INTAMPINARE, daca este necesar sa ma prezint, dc trebuie sa i`au legatura cu un avocat.
Din cate am inteles eu din mormanul de hartii pe care mi le`au trimis, cei la care aveam eu asigurare nu au achitat suma.

Astept un raspuns urgent,
Va multumesc anticipat.
Am un avocat de o luna si jumatate si nu ma contactat deloc in legatura cu problema mea...dc...dureaza atat de mult? si cat mai dureaza?
Daca se doveste ca eu sunt nevinovat, ceea ce e adevarat, si ca patronul a depus o declaratie mincinoasa, avand nevoie mare de banii si fiind plin de datorii si pe la angajatii, eu imi pot recupera de la el bani ( avocatul si ultimele 2 salarii).
Am contactat un avocat, si el mi`a zis ca as putea sa`l dau in judecata pt faptul in care am fost concediat, si ca ar fi bn, dar am hotarat sa nu merg asa departe poate se va termina mai repede...avocatul a zis ca se va ocupa de caz, ca a mai avut astfel de cazuri pe care le`a castigat...asa sper sa fie si al meu...acum tot ce am de facut este sa astept...dar deja am o saptamana de cand am avocat, dar nu stiu nimic, daca a facut ceva pe mine...offf...asteptarea asta...
Am sa contactez un avocat sa vad ce`mi spune, multumesc mult pt sfaturi.
Daca asa imi spuneti asa voi face, sa vad ce imi va spune si un avocat. Offf.....am citit art.214 CP, dar :((, din pacate nu prea am inteles mare lucru:(. In cazul meu plangerea prealabila sa facut? Retragerea plangerii se poate face? Ceea ce nu prea as crede, doar dc ii dau o suma pe banii, ca asta si vrea sa scape de datorii.
Va intrebam mai sus ca mi`a zis cineva ca`l pot da in judecata pt felul in care ma concediat, si dc stiti ceva.
Va multumesc din suflet. Multa sanatate.