avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate Floryma

Activitate Floryma

Buna ziua,

Scriu pentru prima data (desii sunt un abonat vechi al site-ului) si sper sa ma poata ajuta cineva. Am tot cautat raspunsuri pe internet si fara succes.
Va relatez pe scurt problema.
In tim ce desfasuram un program de aerobic la o sala de sport la care sunt abonata, mi-a fost furat telefonul mobil din cuseta in care aveam depozitate doar o geanta cu schimpurile, un al doilea tel mobil si cheile de la masina. Cuseta fiind desigur sub cheie si cheia cu mine in sala de aerobic. Dupa terminarea orei am deschis cuseta, mi-am luat genta, m-am schimbat cu geanta sub ochii mei si am plecat. La predarea cheii de la cuseta si ridicarea abonamentului lasat la receptie (asa cum se procedeaza) am depistat ca in momentul in care am vrut sa imi introduc abonamentul in geanta si sa imi iau cheile de la masina si telefoanele, unul dintre ele imi lipsea din husa si din buzunarul gentii, am rasturnat genta si nu am gasit nimic. Atunci s-a declansat nebunia. Eu acuzand de furt ei ca nu am avut ambele telefoane la mine. Telefonul furat este unul de ultima generatie, celalat un telefon mai vechi care nu mai valoreaza nimic in zilelel noaste. S-au dus ei sa incerce alte cheii sa imi spuna ca nu se potrivesc la alte cuseta deci eu l-am pirdut in alta parte si nu mi-a fost luat din cuseta. Atunci enervata am luat eu cheia si am incercat personal sa deschid si alte cusete cu cheia cusetei mele si dupa nici 5 incercari am reusit sa deschid o alta cuseta demostrand ca se poate deschide. Specific ca ei ar fi afirmat in fata mea ca cea de-a doua cheie a cusetelor se afla sub cheie in posesia administratorului si ca nu au nici un fel de acces si telefoanele erau pe profilul Silentios deci nu aveau cum sa atraga atentia asupra lor. Ce as putea sa fac in cazul asta sa imi recuperez cel puti contravaloarea telefonului de la ei mentionand ca la inscriere in club am semnat o declaratie in care ma supun sa respect un regulament de ordine interioara, in care printre altele este specificat ca nu raspund de obiectele pierdute sau furate. Atunci de ce imi mai dau chei de la un dulap cand as putea sa imi las asa hainle la voia intamplarii si obiectele personale de valoare sa le port cu mine in sala?Care este siguranta care mi-o ofera, sa inteleg ca poate oricene atenta si la siguranta mea in timp ce desfasor orele de curs sau ma poate ataca in timp ce ma schimb linistita in vestiar?
Mai pot depune acum o plangere la politie la apropae 24h de la intamplare? Sunt ei acoperiti cu regulamentul interior si cu declaratia semnata de mine? care este llegea ce reglementeaza acest lucru? de exemplu clauzele abuzive din astefel de regulamente? vreau sa stiu ce am de facut concret ca nu doresc sa las nepedepsit si nici altcineva sa mai patesca ca mine.
Va multumes anticipat pentru raspuns.
O zi buna tuturor.