avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate PAVEL SERBAN MARIUS

Activitate PAVEL SERBAN MARIUS

la inceputul anului mi-am luat concediul medical indrumat de patron pentru ca nu mai avea bani sa ma plateasca si mi-a sugerat de fapt eram obligat sa imi iau concediu medical cu spaga el luindu-si banii de la cas.asa ca acuma cand vreau si eu sa imi iau concediu medical dece sa-mi dea calificativul ,,necorespunzator profesional ,, ca imi iau concediu pentru o raceala sau ceva trecator.:sorry:adica atunci s-a putut si acum cand vreau si eu sa plec nu se poate.nu as rata o croaziera in europa pentru nimic in lume dar intrebarea este mai pot sa imi pastrez serviciul?
pe cale amiabila da, dar problema este ca el nu va sti niciodata daca pot sa plec in concediu pe 24 iulie si ma trezesc ca fac cerere, nu imi da nici un raspuns si ma trezesc ca pe 25 imi trimite instiintare acasa ca cererea nu s-a aprobat.din pacate nu are cine sa ma inlocuiasca.am dreptul la concediu dar nu stiu daca am dreptul la perioada.

buna ziua
imi cer scuze pentru litere dar nu stiam de aceste reguli si imi pare rau daca v-am obosit.am citit si eu codul muncii si nu scrie nimic in legatura cu faptul daca poti sa iti iei concediu cand vrei.mentionez ca la noi nu se fac programari pentru concedii, le da patronul cand vrea de obicei iarna cand nu este de lucru, iar eu sunt singurul inginer din firma deci sunt de neinlocuit, multumesc oricum pentru raspuns.
IN URMA CU DOUA SAPTAMANI AM FOST INVITAT SA PLEC IN GERMANIA LA CUMNATA MEA.MI-AM INTREBAT SEFUL CAND POT SA IMI IAU CO.A SPUS CA NU POATE SA IMI DEA NICI UN RASPUNS DEOCAMDATA DEPINDE DE CE LUCRARI AVEM.LUCREZ IN DOMENIUL CONSTRUCTIILOR.INTRE TIMP CUMNATA MEA A CUMPARAT BILETE DE AVION DUS SI INTORS IN PERIOADA 24 IULIE-9 AUGUST 2009.I-AM SPUS SEFULUI CA AM BILETE DE AVION CUMPARATE SI CA SOLICIT CO IN ACEASTA PERIOADA.DIN NOU MI-A SPUS CA RASPUNSUL DEPINDE DE FAPTUL CA DACA VOM AVEA LUCRARI IN ACEA PERIOADA SI CA DACA AVEM LUCRARI ARE NEVOIE DE MINE..SI AM RAMAS IN COADA DE PESTE.CE POT EU SA FAC STIIND CA NU POT RENUNTA LA BILETELE DE AVION SI IN CAZUL IN CARE VOM AVEA VREO LUCRARE IN ACEA PERIOADA?SA INCERC UN CONCEDIU MEDICAL CHIAR DACA NU AM ACCEPTUL LUI? CE SA FAC?