avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate ginan

Activitate ginan

Stimati Domni,

Am urmatoarea problema :

o societate X, autorizata de mediu pt. activitatea de comercializare carburanti auto (gaz) si activitate spalatorie auto,- autorizatie comuna -ce functineaza de 10 ani, si care a fost nevoita sa-si prelungeasca autorizatia pe urmatorii 10 ani, se afla in perioada de asteptare a redactarii autorizatiei ( s-a depasit perioada de 30 zile lucratoare legale) , acum o saptamana s-a incheiat un contract de inchiriere a spalatoriei auto cu societatea Y. Ni s-a transmis de la ARPM Galati ca societatea Y trebuie sa se autorizeze separat, cu plata unei taxe de 500 ron , dupa ce initial se daduse solutia de transfer de autorizatie cu titlu gratuit pt. activitatea de spalatorie.
Care este solutia corecta ?
Multumesc.
daca inchiriez pot face separat un contract colaborare sau prestari servicii cu SC..X ce pastreaza angajatii pe starul lor de plata?
Va multumesc pt. intentia de a ma consilia , dar nu stiu daca ati inteles datele problemei expuse de mine: nu eu I.I. cu norma de venit voi efectua munca propriu-zisai , eu voi manageria procesul de productie servicii spalare autovehicule , cei care vor munci vor fi angajatii deja existenti pe statele de plata a SC...X care ,imi inchiriaza punctul de lucru ce este in activitate.
I.I. se va obliga fata de SC...X sa-i plateasca lunar o suma cu titlu de chirie iar salariatii sa ramana in continuare pe statele SC...X , cote pe care le va plati I.l. impreuna cu cheltuielile privind utilittile, tot pe numele SC...X, prin dispozitii de plata.
Mi se pare ca din conventia civila prestari servicii rezulta ca as fi angajatul lui SC...X
I.I. cu norma de venit va avea acelasi obiect de activitate ca si firma SC...X, (nu poate face angajari pt. ca este norma de venit) si mi se pare anapoda sa platesc inca odata toate autorizatiile, atata timp cat ele exista , firma SC..X functioneaza si cu alte activitati si mi-o inchiriaza mie pe o perioada determinata, pt. rentabilizare.
Multumesc, cu respect
Stimati Domni(e),
Va cer sprijinul in cautarea unui model de contract inchiriere spalatorie auto care functioneaza. Am hotarat cu firma respectiva sa pastreze angajatii pe firma lor, iar eu ma angajez sa platesc toate consumurie aferente spalatoriei si salariile angajatilor cu toate cotele, chirie. Pentru a nu fi nevoit sa scot din nou toate autorizatiile necesare desfasurarii acestei activitati care sunt f. scumpe si a merge pe autorizatiile acestei firme, care ar fi modelul de contract cel mai convenabil ?
Eu o sa -mi infiintez o I..I cu norma de venit
Va multumesc, cu respect.
si daca nu o primeste implicit ( nu semneaza) nimeni pt. ca au program intre anumite ore zilnic cum trebuie procedat? m-am lovit si eu de aceeasi problema
multumesc
Multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde, ce am inteles:
plafon 220.000 lei/an ; 220.000 : 12 = 18.333,3 lei/ luna
daca de ex. in luna noiembrie am depasit cuantumul lunar 18.333,3 lei devin in luna urmatoare obligat sa ma inregistrez in scopuri de TVA ?
cu respect
Stimati Domni,
Care este plafonul venitului pt. care o I.I. neplatitoare de TVA este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA, si la care curs al Euro se calculeaza?.
De asemeni,daca intr-una din luni depasesc cuantumul lunar aferent acestui plafon devin automat platitor ireversibil de TVA ?
Multumesc.
pt. cod CAEN 4520 se poate configura bonul fiscal cu prestari servicii - la sediul clientului ( vezi spalatorie auto in parcari de supermarketuri sau la sedii de firme-parcuri auto )
Stimati domni(e), stie cineva la cat s-ar ridica noile taxe privind activarea unei I.I. suspendata cu modificarea sediului profesional si a codului CAEN principal, si care sunt documentele de care am nevoie
Multumesc
Stimati Domni,
Imi poate spune cineva ,care sunt autorizatiile pe care trebuie sa le obtin,pt. infiintarea unui salon de cosmetica auto, unde se vor desfasura urmatoarele operatiuni: polish, curatat tapiterie. Este necesar obtinerea unui punct de vedere de la mediu sau a unei autorizatiice presupune bilant de mediu?
Pot infiinta o I.I. avand la baza o diploma de inginer ( Fac. de Mecanica)
sau mai trebuie sa urmez si alte cursuri cursuri?