avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate ddaniell

Activitate ddaniell

Salut, si eu sunt oarecum in aceeași situatie.Mai concret, au trecut 14 luni de când dezvoltatorul a vândut apartamentele si blocul este inca pe bransament de șantier.Deja apar pb zilnice datorate subdimensionarii.Nu exista o cale de a grăbi lucrurile ?Ne poate ajuta un avocat pe această speță?Ori ramanem cu sesizări la OPC si...cam atat
Mai concret, contractul se va termina la sfarsitul lunii februarie (deja suntem in ianuarie...), iar contractul este cu valoare reziduala 20 %.
Sa inteleg ca daca firma nu emite un act de cesionare a autoturismului in favoarea angajatului, acesta din urma nu poate printr-un contact direct la firma de leasing sa plateasca taxa reziduala si sa intre in posesie.
Buna ziua,

As dori sa aflu in ce masura angajatul unei firme poate deveni proprietarul unui autorurism pentru care a fost achitat leasingul.
Mentionez ca politica firmei este de a incepe un alt leasing si nu de a deveni proprietar.
Sper ca am pus intrebarea cat mai explicit.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Imi pare tare rau pentru ce ati patit...
Nu sunt de meserie, deci nu va pot da o solutie concreta.
Numai un sfat: ati incercat sa luat legatura cu firma de leasing direct?Poate ei sunt de buna credinta, ca si Dvs., si ajungeti cu ei la o intelegere !

Succes mult!
Exact asa am facut: am anulat antecontractul si am facut altul.
Mai dureros este ca am platit alte taxe notariale, adica una ptr anulare, iar cealalata ptr noul antecontract.
Va multumesc frumos ptr raspuns!
Ma gandeam ca exista o cale mai simpla, cum ar fi un act aditional unilateral , ce nu implica prezenta ambelor parti.
Buna seara,
Am facut un antecontract de vanzare-cumparare ptr un apartament, in calitate de cumparator, impreuna cu prietena mea.
Din motive intemeiate, nu doresc sa mai fiu nominalizat ca si cumparator.
Se poate un act aditional la acest anet contract, prin care sa solicit acest lucru?
Sau este musai nevoie ca acest act sa fie redactat din nou, in prezenta ambelor parti?
Buna seara!Am si eu o intarziere de plata pe anul trecut.Mai precis, o biluta verde.
Credeti ca mai am sanse sa obtin vreun credit?
Răspuns la discuția Biroul de credit
Buna ziua!

M-am confruntat si eu cu o problema asemanatoare!
Dupa lungi alergaturi, nervi, telefoane..etc, am ajuns si la raspunsul final: nu pot fi scos din evidenta biroului de credit decat numai de institutia care m-a raportat.
Adica, banca face o scrioare catre biroul de credite, in care declara ca e vina ei, si numai asa datele vor fi sterse.Altfel..nu se poate!
Hm...ce sa zic?Neplata nu cred ca e solutie!
Asa credeam si eu, asa am si facut, de fapt!Lla un moment dat le stiam toate telefoanele de pe care ma sunau si nu le raspundeam.
Problema e ca s-au acumulat sume f mari (mult mai mari decat ceditul pe care l-am luat..) prin nu stiu ce penalitati si comisioane... si nu e prea confortabil.
A!Si, in plus, am fost raportat la biroul de credit.
Deci...