avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate roxy_dancer007

Activitate roxy_dancer007

Răspuns la discuția avize scoala de dans
am infiintat de curand inseamna ca am luat certificatul de inregistrare al firmei pe 24 AUGUST 2009!!!!!! si nu am desfasurat inca nicio activitate asa ca nu sunt datoare cu nimic statului...v-am intrebat tocmai pentru ca vreau sa fiu in legalitate ,dar daca asa considerati de cuviinta sa raspundeti mai bine v-ati abtine!!!
Buna seara

Am infiintat de curand o scoala de dans sportiv ca srl si as dori sa stiu ce autorizatii imi trebuie ,de unde le iau si cu ce acte trebuie sa ma duc.mentionez ca nu vreau sa emit diplome de certificare a acestor cursuri.

multumesc
buna seara

as dori sa stiu cine ar putea sa ma ajute in schimbul unui onorariu decent(eventual cu reducere pentru student) sa infiintez un club sportiv in Bucuresti.
mentionez ca am inceput demersurile de una singura cu cererea pentru denumirea clubului, si interesarea de act constitutiv si statut dar de aici am nevoie de ajutor.

multumesc
Data post: Luni, 13 Iulie 2009, 10:53
Subiect: intrebare denumire asociatie

buna ziua

pentru rezervarea denumirii unei asociatii am inteles ca trebuie platita o taxa de 5 lei in contul trezoreriei.
acum,intrebarea mea este eu ma duc la trezoreria sectorului 5 -unde o sa fie sediul asociatiei,sau la trezoreria sect 3 unde locuiesc?

in afara de chitanta si cerere nu mai trebuie depus nimic la min justitiei pentru rezervarea denumirii?

pentru un club sportiv ce ordonante sau legi scriu pe cerere?

multumesc anticipat

buna ziua

pentru rezervarea denumirii unei asociatii am inteles ca trebuie platita o taxa de 5 lei in contul trezoreriei.
acum,intrebarea mea este eu ma duc la trezoreria sectorului 5 -unde o sa fie sediul asociatiei,sau la trezoreria sect 3 unde locuiesc?

in afara de chitanta si cerere nu mai trebuie depus nimic la min justitiei pentru rezervarea denumirii?

pentru un club sportiv ce ordonante sau legi scriu pe cerere?

multumesc anticipat
buna seara

va rog frumos sa ma lamuriti in urmatoarele privinte
1.am inteles ca ,clubul sportiv are un statut de personalitate juridica de drept privat nepatrimonial...adica nu poate inregistra profit?si daca inregistreaza acesta este inregistrat si blocat in activul patrimonial al clubului pentru a se utiliza luna urmatoare? sau le revin asociatilor?
2.in conditiile in care (nu )se poate inregistra profit,se poate totusi stabili ponderea fiecarui asociat in club si in ce act?de ex...asociatul x are 70 %..asociatul y are 15 % si z are 15 %( in actul constitutiv)
3.ce avantaje confera titulatura de persoana juridica?
4.clubul se poate forma din min 3 asociati?nu pot fi 2?
5.la cotizatiile aferente membrilor se elibereaza bon fiscal?
6.ca student beneficiez de anumite facilitati la infiintarea unui club sportiv? ca in cazul firmelor de exemplu
7.cenzorul face bilantul contabil si il depune la organele fiscale de drept?

in speranta ca nu v-am plictisit si ca ma puteti ajuta va multumesc mult


buna

in cadrul unei asociatii sportive sau ong se poate stabili in actul constitutiv procentu ce ii revine l fiecaruia dintre asociati?sau este considerat prin lege 50-50?

multumesc
Răspuns la discuția cazier fiscal persoana fizica
Si adresa Directiei de Finante o cunoasteti?
buna
as dori sa stiu pasii eliberarii unui cazier fiscal pentru persoana fizica,valabilitatea acestuia,unde se elibereaza in bucuresti etc
multumesc