avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate waleryan

Activitate waleryan

buna
am o factura de 18000 de lei din care am achitat 15000 lei,
plata s-a facut dupa a 2-a infatisare ( amanare) mai am de achitat 3000 lei
peste 7 zile urmeaza a treia infatisare ( probabil ultima)
intrebare:
-se mai deschide procedura de insolventza?
PS
am strins aproape 1000 lei pe care o sai platesc numerar probabil in dimineatza zilei procesului
am incalcat legea?
eu sint cel inselat si tot eu incalc legea?
NU INTELEGE NIMENI ca asta stia ca marfa e defecta?
conjuctura a facut sa nu o pot verifica........................mda...........am inteles...............
eu am cifra de afaceri de 10 miliarde/an si dobitocu asta are 1 miliard/an........firma mea e pe profit, am stoc de marfa de 6 miliarde si un golan nenorocit ....ma da in judecata.......imi care falimentu.......si eu NU POT SA MA APAR??????
iam dat BO cu scadente la 30-45-60-75-90 zile de la data facturarii 25.04.2009
de fapt asa a trecut el pe BO , caci de la mine lea luat semnate in alb
eu cind am plecat la spital am lasat tot carnetu de BO la magazin ca sa aiba vinzatorul meu sa dea la furnizori
aveam incredere in tip , lucrez cu bancile de 10 ani, fara probleme, cind am venit de la spital , dupa reecuperare, nu am mai gasit BO
NICIUNUL
mam dus la banca si leam anulat , lam anuntat si pe furnizoru asta ...sa vina sa i le schimb...cu altele...........eu de buna credinta......dar cind am vazut in ce stare e marfa iam zis sa io returneziar el nu ..si nu
din cite am inteles a mai tras teapa la citiva din bucuresti
el de fapt cumpara marfa pe nimic............in germania i se comunica ca marfa are defecte, incompleta
de exemplu..... la jucarii electronice.....nu merge nici una, absolut niciuna
eu iam zis sa-mi faca factura............el nu prea vroia...caci vinde la bucuresti numai fara factura
iti face pret bun si tu te bucuri !
si pac ai luat plasa..................

a bagat doar 3 BO in banca......eu aveam bani in cont......destul de multi ...peste valoarea BO...dar banca nu a efectuat tragerea pt ca biletu era declarat pierdut

eu nu am avut nici un incident in 10 ani
dar astuia nu am vrut sai platesc.....mi se pare prea mare hotia lui, si are mult tupeu
va salut
ma aflu intr-o situatie dificila, v-a explic in mare........un furnizor imi face o oferta de nerefuzat...marfa de 32000 lei...la pret de 18000 lei....pomana zic...e vorba de marfa la palet provenita din germania (QUELLE) bunnnn........ma duc la sediul furnizorului vad citeva cutii ( cele de deasupra) ...zic..ok
tipul vine face factura si ia BO pe suma respectiva ( la orele 22) , face 3 facturi pe 3 zile diferite , marfa vine cu camionu la orele 1 noaptea....asta e...deh...descarcac , despaletez, urc marfa la etajul 1 ...unde aveam depozit....cad pe scari si ma lovesc la coloana
a doua zi , eram terminatma duc la doctor...ma interneaza , fac RMN , plec la BUCURESTI , unde fac operatie la coloana vertebrala unde stau internat 15 zile....intre timp se duce sotia cu angajatii la depozit sa receptioneze marfa....acolo stupoare.........marfa prezenta defectiuni, zgirieturi , defecte, lipsuri,incompleta , fara traduceri, fara declaratii......ba chiar pe multe cutii scria DEFEKT si alte inscrisuri in germana
sun pe furnizor...chiar din a 2-3 zi...si ii comunic situatia.....el nimic
iam comunicat sa faca retur ca marfa este practic nevandabila
vin acasa....si dai telefoane , sms , mailuri , faxuri
intr-un final vine la firma la mine...verifica , vede , observa , costata.....si pleaca
zic.......ce sa fac eu cu marfa lui?
ma duc la OPC........ei nu se baga
innebunesc ( timp de 40-45 zile ma amanat, ca se rezolva , ca sa vedem )
azi am primit citatie la tribunal , escrocul m-a dat in judecata -procedura insolventei
firma mea merge ok, am liniii de credit , ma rog ..mai prost in ultima luna...mam si mutat cu magazinul, dar nici pomeneala de faliment , am leasing la zi ........mai am ceva la finante.....in fine
cum pot eu sa ma apar ( el stia de marfa asta....ca este defecta-sunt produse de menaj,jucarii, decorative-toata cu probleme....a fost expusa, returnata...)
CUM E POSIBIL ASA CEVA ?
CUM POT SA MA APAR ?
NU EXISTA LEGE ?
aaaaa.......am invatat ceva: CE E PREA FRUMOS SA FIE ADEVARAT...ATUNCI NU ESTE !
ajutati-maaaaaaaa