avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate simonade

Activitate simonade

Buna,
am studii superioare economice si doresc ,pe baza unei conventii civile,sa tin contab. la o firma cu CA<35000 euro.La situatiile financiare anuale pot sa intocmesc ,si sa semnez,doar varianta simplificata sau si pe cea prescurtata(uzuala).Va multumesc
Buna,in februarie am avut accident cu o masina cumparata in leasing,la care aveam asigurare casco.Ca sa pot sa scot masina din service a trebuit sa platesc o taxa de reintregire casco. Dupa 2 luni am primit un telefon prin care mi se cerea ,de catre societatea la care aveam asigurarea casco , sa platesc tva-ul aferent sumei facturate pt. reparatii.In contractul de asigurare este un articol ~In cazul persoanelor juridice carora li s-au emis direct facturi pt. piese,manopera,de catre unitatea de specialitate(service auto)cuantumul despagubirii il reprezinta valoarea neta a facturii fiscale.~ Pe mine nu m-a informat nimeni pana la acel telefon ca a fost emisa factura direct catre firma mea ,de catre service.Acea factura a ajuns direct la soc. de asigurari ,care dupa ce a platit factura catre service imi cere sa le platesc eu tva-ul.Care este atunci ideea de Casco? Au temei legal sa ma actioneze in instanta ?Multumesc