avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Activitate in2ition

Activitate in2ition

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie :

In urma cu 2 ani am achizitionat un apartament si un loc de parcare suprateran, in promisiune este specificat "Locul de parcare 25-26" cu suprafata de 12 mp.

La ultima discutie cu dezvoltatorul acesta mi-a relatat faptul ca va exista un sistem "Klaus"

Ceea ce cred ca s-a intamplat este ca, in acte, pentru obtinerea autorizatiilor, acestia au specificat un nr de locuri de parcare, care puteau fi acoperite doar prin folosirea acestor sisteme "klaus".

Dezvoltatorul urma de dezafecteze aceste sisteme la receptia blocului, urmand sa rezulte parcari simple, supraterane. Se pare ca ceva "atentii" nu au functionat si acum sunt obligati sa puna acele sisteme pentru a putea obtine autorizatia finala.

Evident, costul acestora incearca sa ni-l impute noua, promitentilor-cumparatori, invocand faptul ca ne vom putea bucura de 2 locuri de parcare la pret de unul + pretul sistemului Klaus (5000 euro)

Altfel, suntem amenintati cu reziliera contractului de vanzare cumparare pt parcare.

Avand in vedere ca pretul sistemului nu e deloc de neglijat (aproximat 5000 de euro), ce solutii am si cum as putea aborda aceasta situatie ?

Mentionez ca in antecontract nu am nicaieri mentionat ca vor exista doua locuri de parcare, ci doar "loc parcare nr 25-26"

Multumesc!
Multumesc, este normal ca respectivul administrator sa posteze pe grupul de facebook detalii cu privire la numarul ap la care locuiesc precum si detalii despre bunurile pe care le detin ? nr boxa, etc? Intentionez sa ii deschid actiune in instanta.
Buna ziua.

Detin in complexul in care locuiesc un apartament si mai multe boxe/ parcari pe care le am inchiriate persoanelor din afara complexului.

Presedintele complexului m-a notificat public, prin intermediul grupului de facebook ca nu am comunicat datele personale ale chiriasilor locului de parcare.

Este acest lucru legal ? Sunt obligat sa inchiriez un loc de parcare doar persoanelor din complex? Si trebuie sa comunic numele chiriasilor, chiar daca vorbim de un loc de parcare sau o boxa?
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema in actuala asociatie de proprietari in care locuiesc.

Apometrele individuale (apa rece, apa calda, caldura) se afla pe scara blocului si citirea lor cade in sarcina unei firme de administrare care face si listele de intretinere ulterior.

De aproximativ 2 ani contorul de apa calda a fost blocat fara ca acesta sa inregistreze consum desi am locuit fizic in apartament, insa pe lista de intretinere a aparut consum 0 fara ca eu sau firma care emite facturile sa ne sesizam.

Recent am sesizat acest fapt si am instiintat firma de administrare care insista sa imi impute perioada aferenta lipsei consumului cu un consum lunar mediu x nr de luni in care apometrul nu a functionat.

Intrebarea este: in sarcina cui cade mentenanta acestor aparate de masura in conditiile in care in regulamentul de condominiu nu se specifica nimic legat de acest aspect si de regula asociatia a efectuat astfel de lucrari de inlocuire cand au existat situatii similare?

Multumesc.
Va multumesc.

Din pacate contractul nu a fost suficient detaliat in ceea ce priveste plata utilitatilor si a intretinerii.
Este mentionat urmatorul paragraf :

Cheltuielile pentru intretinerea, administrarea si efectuarea reparatiilor imobilului revin proprietarului sau chiriasului in conf. cu prev. stabilite de Legea 114/1996 a locuintei, cu modificarile si completarile ulterioare.


In acest caz, dat fiind lipsa de claritate a contractului in ceea ce priveste obligativitatea obligatiei platii utilitatilor si a intretinerii, credeti ca voi avea castig de cauza in cazul unei actiuni in instanta?
Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

- apartament de 3 camere inchiriat cu contract inregistrat la anaf
- chriasii lucreaza in parchetul de pe langa judecatorie, decontandu-li-se chiria de catre stat
- utilitatile sunt platite de catre mine (proprietar) si decontate ulterior impreuna cu plata chiriei - plata cash


Chiriasul refuza decontarea/plata intretinerii pe motiv ca nu recunoaste sumele mari asociate cu consumul si sustine ca el nu a facut acel consum.

Ce parghii legale am pentru a-mi recupera daunele si a-i forta sa plateasca intretinerile restante ?
Buna ziua,


Vin cu o intrebare legata de legislatia ISU in ceea ce priveste administrarea/ modificarea incintelor din subsolurile blocurilor de locuinte individuale.

Dezvoltatorul a dotat boxele cu usi din plasa - deschise - care sunt f usor de spart si prin care se vede tot in boxa.
Nu avem prize sau alte instalatii de curent in boxe in afara de corpuri de iluminat pe senzor.
Intrebarea mea este daca pot modifica usa - eventual schimbarea ei cu una anti foc care sa nu creeze probleme la autorizarea ISU.

Multumesc,
Liviu
Buna seara,
Am o intrebare catre comunitate.
Suntem in proces de infiintare a asociatiei de proprietari.
Conform contractului de vanzare cumparare, administrarea blocului va fi facuta de catre dezvoltator pana la infiintarea asociatiei.
Cu toate acestea, am primit astazi pe mail o nota de plata de la o firma de administrare (a se citi nota de plata si nu factura) prin care sunt specificate niste costuri pe care trebuie sa le achit.
Din cate am inteles, contractul intre firma de administrare a fost facut pe persoana fizica intre presedintele de bloc ales si firma de administrare.
Voiam sa in ce masura nota de plata este legala, intrucat furnizorul "Asociatia de proprietari" nu exista dpdv legal si daca e legal ca si presedintele ales sa poata face contract pe persoana fizica cu o firma de administrare.

Va multumesc!
Buna ziua,

In contractul de V-C al unei case promitentul-vanzator a pus urmatoarea clauza :

"nici una dintre clauzele Contractului nu pot fi considerate abuzive şi renunţă la dreptul de a solicita cu privire la acest Contract aplicarea Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianţi şi consumatori;"

Cum vi se pare dvdv legal si pot anula clauzele abuzive, daca acestea exista in contract?