avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Activitate ionescu iulian

Activitate ionescu iulian

Va multumesc tuturor celor care v-ati exprimat opiniile.
Bine,inteleg sfatul dv.,dar de ce sa platesc dobanzi si penalitati din moment ce CAS nu mi-a trimis nici o notificare ori somatie ?
Buna ziua
Asa cum spune titlul iata despre ce este vorba.
In perioada 2006-2010 am fost autorizat ca si PFA pana in octombrie 2010,data la care firma a fost radiata conform Certificatului de radiere cu Rezolutia nr.xxxxx a M.J.-O.N.R.C. Tribunal xxxxxx.
In perioada cat am activat nu am fost informat de CAS cum ca as fi dator si nici nu am beneficiat de servicii medicale.
In mai 2010 am avut control financiar si nu mi s-a imputat vreo datorie catre CAS.
Tot in octombrie 2010 am fost autorizat sa desfasor activitate ca I.I.(intreprindere individuala).
M-am inregistrat la CAS in ianuarie 2011 si am achitat plata contributiei CAS pe trimestrul 1 pt. 2011.Plata mi-a fost acceptata.
In aprilie 2011 m-am prezentat la CAS sa platesc pt.trimestrul 2 insa plata mi-a fost refuzata pe motiv ca figurez cu restanta pt.perioada 2006-2010 (restanta cu dobanzi si penalitati aferente.
Am depus la CAS o petitie in care am aratat cele de mai sus si am cerut sa mi se permita plata contributiei pt.2011 in continuare.
Raspunsul a fost acela ca trebuie sa platesc intai restantele,chiar daca autorizatia pt.PFA a fost radiata.
Este normal,este corect sa platesc pt. o firma ce a fost radiata ?
Este legal sa nu mi se permita plata contributiei CAS pt.I.I. nou infintata ?
In cazul acestui refuz sunt raspunzator pt. viitoarele penalitati ce mi se vor calcula ?
Multumesc.
Multumesc felix34 pentru intelegere ; deasemenea multumesc mala71 pentru sfaturile pertinente ; tuturor va urez o zi buna si un weekend placut.
Spatiul din spatele blocului apartine aceleiasi asociatiei de proprietari.
Problema se pune in felul urmator:
-in fata blocului spatiul verde este ingrijit (taiat gard viu,sapat,greblat si maturat )de persoana care se ocupa de curatenie pe scara.
-in stadiul actual iarba care are aprox.0,7metri trebuie cosita;coasa nu este o unealta accesibila oricui;la fel si arborii,a caror intretinere necesita unelte adecvate.
-faptul ca locuiesc la parter nu ma obliga sa ingrijesc zona verde din spatele blocului (la fel cum cei care locuiesc la parter in partea din fata a blocului nu sunt obligati);si eu platesc serviciul de curatenie pe scara;prin extrapolare cei ce locuiesc la ultimul etaj ar trebui sa se ocupe de izolatia de pe bloc,iar cei care locuiesc la etajele intermediare nu ar avea obligatii.
-e adevarat ,e frumos sa ai arbori langa bloc,dar cand crengile acestora iti intra in geam si trebuie sa stai ziua cu lumina aprinsa nu mai e deloc frumos.
-da,chiar m-am gandit sa angajez pe cineva sa-i taie si sa planteze altii mai departe,undeva la 3-4metri de bloc;in aceasta idee am adresat intrebarea;undeva trebuie ca este reglementata distanta minima de plantare a arborilor;a avut grija legiuitorul sa reglementeze distanta minima in cazul plantarii arborilor in apropierea zonei de hotar si nu s-a pronuntat in situatia descrisa ? Dati-mi voie sa am indoieli.
Locuiesc la bloc,la parter,cu vedere in spatele blocului.
Cand am cumparat apartamentul,erau plantati langa apartament un arbore si doi arbusti,la o distanta de circa 1,2-1,5 metri.
Acum,dupa doi ani,acestia sau dezvoltat,coroanele lor obturand lumina solara.
Fiind si un an ploios,vegetatia s-a dezvoltat ajungand aproape la un metru inaltime.
Problema este ca in fata blocului spatiul verde este ingrijit iar in spate este cum v-am descris.
Am solicitat administratorul sa ia masuri,fara rezultat.Cine trebuie sa se ingrijeasca de spatiul verde de langa bloc ?
Exista o reglementare referitoare la distanta minima fata de cladire la care se pot planta arbori/arbusti ?
Cum ar trebui sa procedez d.p.d.v.legal ?
Va multumesc.