avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate furnisoara

Activitate furnisoara

Buna ziua,

Unde as putea face o plangere in cazul in care angajatorul ne cheama la munca in liberele legale de la stat, inclusiv sambata fara o remuneratatie in schimb? Mentionez ca si in zilele obisnuie de lucru se cere sa stam mai mult de 8 ore fara alta compensatie.
Multumesc!
Este necesar un act de lichidare al regimului matrimonial in vederea succesiunii?
Cum pot afla daca sotul bunicii mai traieste pentru a puta dezbate mostenirea de pe urma acesteia? Era cetatean roman nascut in Bulgaria.
A murit unul din parinti, acesta fiind recasatorit. Nu stiu ce proprietati au ramas in posesia lui in mometul decesului. Ce trebuie facut? Exista niste termene pentru dezbaterea succesorala?
Mentionez ca am si o sora.
Tata este in concediu de crestere copil pentru luna. In aceasta perioada mama isi poate lua concediu medical pentru copilul de 11 luni jumate bolnav?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Noi am facut succesiunea pe partea bunicii si a tatalui, practic bunica si sora ei au facut succesiunea dar nu au iesit din indiviziune. Tatal nu a facut succesiune cand a murit bunica si noi am facut succesiune dubla, si avem certificatul de mostenitor. In el scrie ca trebuie sa fac cadastru si intabulare in termen de 30 zile. Dar cum sa fac? Terenurile insumeaza cam 12000 mp si sunt in Dambovita. si noi avem doar 1/2 din teren dar nu s-a facut indiviziunea intre bunica si sora ei. Cum sa fac cu cadasrul? cum cu intabularea?
Buna ziua,
Ma numesc Lucian si am o situatie cu o intrebare la final.
Situatia este asa: bunica a avut o sora care au mostenit impreuna vreo 3 terenuri si o casa, in urma decedarii strabunicului.
S-a facut succesiunea dupa strabunic, dar nu s-a facut si impartirea proprietatii. Bunica a murit, ramanad doar sora ei in viata.
Bunica a avut un sigur fiu mostenitor, tatal meu. Acesta a decedat anul trecut. Eu cu sotia lui ( nu mama mea ci a2-a lui sotie) am deschis succesiune. Ne-am inteles cu privire la impartirea bunurilor. Am obtinut certificatul de mostenitor. Trebuie sa facem cadastru si intabulare pe terenurile si casa.
Problema e ca mostenirea noastra este 1/2 din cele 3 terenuri si casa. Dar aceasta imparteala nu este facuta pe acte.
Sora bunicii are si ea un fiu si nu am dat de ei, nu stim unde locuiesc, nici o adresa. Inca incercam sa dam de ei.
Noi trebuie sa facem cadastru pe toata suprafata terenurilor?
Cum sa procedam?
Cu stima,

Lucian
Se acorda vre-un ajutor de inmormantare unei persoane care nu era inca la pensie, dar care nu stim daca era sau nu asiurat in momentul decesului?
Discuție Intoarcere CCC
Cand trebuie sa ma intorc din CCC de un an pentru a beneficia de stimulentul de 5 mil pana la varsta de doi ani? Mentionez ca am nascut pe 1 martie 2012. Trebuie si tatal sa ia obligatoriu o luna de crestere copil?
Multumesc!
Prietana mea a beneficiat de 4 CCC, 1999, 2002 2005 si 2009. Deci norrmal as putea beneficia si eu? Am copii nascuti in 2000, 2003 si 2005. Si urmatorul in 2012...
Multumesc!