avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Annis

Activitate Annis

Buna,
Am primit si eu astfel de somatii dar nu le-am dat importanta deoarece nu mi se par a fi legale.Voi ce somatie ati primit?
Ma puteti ajuta,va rog, si pe mine cu somatia de la Top Factoring pentru a le putea compara?
Multumesc.


Răspuns la discuția Restanta la asociatie
Tocmai am vorbit cu responsabilul de bloc si mi-a spus ca penalitatile nu se pot negocia, nici nu se pot prescrie....pentru ca ele sunt inscrise in tabele si in balantele asociatiei...n-am rezolavat nimic :sorry:
Răspuns la discuția Restanta la asociatie
ideea este ca nu vreau sa ajung in instanta pentru ca la sfarsitul lunii august plec in strainatate si din acest motiv vreau sa raman cu zero in tabelele lor, si apoi sa fac o foaie cum ca nu mai stau in apartament. banii pentru restanta ii am, insa vreau sa scap cat mai ieftin cu penalizarile pentru ca am impresia ca toate pierderile care le au ei la scara de bloc incearca sa si le deduca prin penalizari. am un vecin care are in jur de 8000 de lei restnata si 15000 datorie.
va multumesc:)
Răspuns la discuția Restanta la asociatie
av.corduneanu.daniel a scris:

In al doilea rand spunet ca nu ati platit datoriile la intretinere de mai bine de patru ani, in acest caz trebuie sa va spun ca pentru fiecare luna curge un termen de prescriptie astfel incat datoriile care depasesc trei ani se prescriu, si odata cu acestea si penalitatile, astfel incat v-ar ramane de platit pe ultimii trei ani.

Sa inteleg ca trebuie sa platesc doar penalizarile pe primii 3 ani?
Răspuns la discuția Restanta la asociatie
Din cate observ s-a ajuns la discutii de moralitate si nu asta este important pentru mine in acest moment. Ceea ce ma intereseaza acum este asa: daca este posibil ca dupa 4 ani de zile penalizarile sa fie 100% din restanta...? pentru ca citisem pe un alt site ca dupa 500 de zile se opreste calculul penalitatilor (se anuleaza) ? (0,2%/zi x Datoria x 500zile = Datoria) ...Este normal sa creasca in continuare dupa aceste 500 zile?... este valabil acest lucru si in cazul meu?
Am scanat fisele individuale pe care le-am primit de la asociatie si puteti observa felul in care au crescut penalizarile.
[ link extern ]
[ link extern ]
Si inca un lucru...neachitarea debitului in termen de 30 zile de la data expirarii termenului de plata (20.06.2009) atrage dupa sine penalizarea cu 0.20% pe zi de intarziere, acest lucru scrie pe foile afisate insa cand am intrebat de casiera care se ocupa cu incasarea banilor mi-a spus ca trebuie platit pana pe 1 august ca dupa aia se aplica penalizari.
Astept raspuns....va multumesc
Răspuns la discuția Restanta la asociatie
Oricum in urmatoarele 2 luni trebuie sa platesc datoria pe care o am, pentru ca la sfarsitul anului sa plec din tara....ideea este ca nu am luat in calcul penalizarile care au aceeasi suma ca si restanta si care s-au adunat de-a lungul timpului...si de aceea incercam sa aflu o modalitate prin care s-ar putea scade aceasta suma. Dupa cum am citit, penalizarea maxima este de 0,2 % si vroiam sa aflu daca se poate aplica 0.1% (de exemplu).
Răspuns la discuția Restanta la asociatie
citisem pe un alt site ca dupa 500 de zile se opreste calculul penalitatilor (0,2%/zi x Datoria x 500zile = Datoria) ... este valabil acest lucru si in cazul meu? multumesc
Răspuns la discuția Restanta la asociatie
Dupa cum ati spus penalizarile se pot negocia, va rog sa-mi spuneti pana la ce procent pot scade si daca exista vreo lege care sa aminteasca de acest fapt.
O alta intrebare ar fi daca se poate sa mi expuneti algoritmul de calcul pentru ca eu nu reusesc sa-l deslusesc. Sa zicem ca la un moment dat avem plata la intretinere 244.59, restanta era de 2816.82 si penalizarea era de 1889.54, iar cu o luna inainte intretinerea era 75.22, restanta era de 2572.23 si penalizarea de 1742.4 . Va multumesc
Buna ziua. Pentru ca nu stiu cum sa incep acest mesaj, o sa intru direct in subiect. Am 4 ani de zile de cand spre rusinea mea si datorita conditiilor financiare nu am reusit sa platesc la asociatie. Pana in acest moment s-a strans o suma restanta de 6153 lei si penalizari in valoare de 6074 lei, astfel incat suma totala de plata este undeva la 12247. De aici si intrebarile:
1. Suma aceasta, sau ma rog, penalizarile se pot negocia la o valoare mai scazuta?
2. Cum am calculat eu, penalizarile pe fiecare luna depasesc 0.2%...daca este nevoie am si o fisa individuala in care sunt trecute suma de plata, restanta si penalizarile, iar ca sa simplific as putea sa o scanez si sa o atasez la mesaj. Este normal ca suma restanta sa fie aproape aceeasi cu penalizarile?
Va multumesc anticipat.