avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate calin andrei

Activitate calin andrei

Buna ziua,
Am primit o amenda de la cnadr pentru lipsa rovigneta pe care doresc sa o contest. Amenda e emisa pe numele de fata a sotiei (ea fiind proprietarul masinii, inca nu am schimbat talon pe acesta ii apare vechiul nume). Acum contestatia emisa catre judacatorie pe ce nume trebuie sa o fac:pe numele vechi al sotiei sau pe numele nou care ii apare in buletin?
Daca va fi nevoie de prezenta in instanta pot sa merg eu in locul ei? (in ce conditii, trebuie facute ceva hartii,imputerniciri, etc?)
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa achizitionez 2 utilaje pe care sa le folosesc in procesul de productie. In acest scop am varintele de achizitie de mai jos:
1.Extracomunitar (China, USA, etc) unde am de platit taxe vamale si TVA
2.Din tari cu care Romania are "Free Trade Agrement" (Turcia, Korea de sud, Elvetia, etc) Unde am de platit TVA
Intrebare:in care din cele 2 situatii pot sa-mi recuperez TVA-ul si care este modalitatea?
Multumesc.
Răspuns la discuția Taxe import China
Un raspuns va rog!!!!!!
Si mai am o intrebare:daca iau marfa din UE (adica intracomunitar), e vorba de materiale de contructii ca sa amenajez o sala de sport, platesc TVA???
Multamiri.
Răspuns la discuția Taxe import China
Si asta e tot ce am de platit???? Fara TVA, accize, etc.? Legat de firma de "curierat/casuta postala", se pare ca nu sinteti dispusi sa oferiti solutii pentru a scapa de taxe (e oarecum de inteles).
Stie cineva daca avem Free Trade Agreement cu Turcia? Eu stiu doar de Korea de Sud. Multamiri.
Buna ziua,
Doresc sa achizitionez 2 utilaje din China pe care sa le utilizez in procesul de productie (un CNC si o masina de infoliat).Care sint toate taxele pe care trebuie sa le achit?
Am inteles ca se pot aduce utilajele prin firme de curierat din Germania/UK.In acest caz marfa venind printr-o tara UE se mai considera import sau e achizitie intracomunitara si nu mai platesc taxe? Pot face acest lucru in conditiile in care banii pentru utilaje sint din fonduri de la stat si daca da cum inregistrez actele in contabilitate?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
In cazul testamentului, cand mostenitorul (adica copilul) doreste sa intre in posesia bunului (apartamentul in cazul de fata) e nevoie sa se mai faca succesiune, sau se poate face simplu intabularea pe el. Ce ale cheltuieli ar mai implica la momentul respectiv (al intrarii in posesia bunurilor)?
Va multumesc.
Răspuns la discuția cod caen
Multamiri, dar ce mi-ati oferit dvs e un sfat (la atat ma ducea si pe mine capul). Eu doresc un raspuns mai avizat si la obiect, cum au mai fost atatea pe aici.
Discuție cod caen
Buna ziua,
Doresc sa deschid o firma pe care sa fac import din China sau EU, iar apoi marfa sa o vand la magazine sau producatori/consumatori finali. In acest caz am vazut ca ma incadrez la comert cu ridicata : corect?
Apoi ca si cod caen ma incadrez la grupa 464 (acum cand merg sa declar caen-ul la finante pot pune 464 sau sint nevoit sa pun 464X adica codul exact?). Intreb acest lucru petru ca sint interesat de mai multe produse si toate incep cu 464.
Am vazut ca e definit chiar codul 46. Il pot folosi pe acesta sau nu?
Va rog sa ma ajutati cu caen-ul pentru produse pentru animale de companie : lese, haine, etc.(adica orice in afara de mancare si medicamente).
Va multumesc.
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la intrebarea de mai jos:
- daca bunicii doresc sa lase mostenire nepotului un apartament, cum pot sa faca acest lucru? Prin testament (in acest caz mai e nevoie de succesiune?), sau sint alte forme legale. Precizez ca copilul are sub 1 an.
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa-mi deschid o firma, dar nu stiu inca ce modalitate de impozit sa aleg. Daca incep cu 3% pe venit si apoi vad ca nu e bine pentru mine pot sa trec la 16% pe profit?
Daca DA dupa cat timp si in ce conditii pot face acest pas?
Va multumesc.