avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Activitate marinica71

Activitate marinica71

Răspuns la discuția neachitare sarcina donatie
a primit cat a solicitat si s a angajat prin actul de donatie sa aiba grija si ea de batrana. vroiati sa i dau jumatate din 55000 euro cat valoreaza casa?ea si a primit partea , s a folosit de ea. sotia a ramas sa ingrijeasca de batrana iar de bun se v a putea bucura dupa ce decedeaza batrana.
in 2014 sotia mea impreuna cu o verisoara au primit donatie de la o matusa cu sarcina de intretinere. in 2022 verisoara instraineaza partea ce ii revine sotiei mele printrun act de partaj voluntar primind si suma de 20000 euro. batrana este diagnosticata cu dementa severa si ii este necesara ingrijire si supraveghere permanenta. problema e ca verisoara din luna august 2023 nu a mai dorit sa ingrijeasca de batrana asa cum prevede contractul de donatie, ce pot face?o pot chema ii instanta pt ca nu se achita de sarcina desi a primit partea din donatie?multumesc!
sotia mea are mostenire dinainte de casatoria noastra un apartament de la parintii sai care sunt acum decedati. daca sotia mea decedeaza am vreun drept la acest bun ?ce cota imi revine mie si cat copiilor(avem 2)multumesc!
Discuție act donatie
sotia mea impreuna cu o verisoara au primit donatie de la o matusa un apartament. verisoara si a instrainat printr un act de partaj voluntar partea ei de donatie catre sotia mea primind o suma de bani la notar. eu fiind plecat la munca in strainatate in momentul cumpararii acestei parti de la verisoara si nu am asistat la semnarea actelor am drept la acest apartament avand in vedere ca s a cumparat din bani comuni? daca decedeaza sotia ce cota am la acest bun?mulktumesc!
buna ziua! un elev care are miopie severa si astm bronsic poate primi bursa sociala pentru ambele boli sau doar pentru una?multumesc!
buna! locuiesc la bloc iar timp de 6 luni am platit pe langa contributia lunara la utilitati si o suma de 100 lei lunar pentru curatenie la subsolul scarii(parti comune).numai ca de atunci cei de la asociatie nu s au ocupat de acest lucru iar cand sunt intrebati de bani si de stadiul lucrarii devin nervosi si spun ca banii au fost stransi pentru atunci cand va fi nevoie. in cazul in care am fost pacaliti cu banii unde putem reclama?pot fi folositi acesti bani pt alte lucrari?
mama mea este decedata din 1992 si mai are 2 surori in viata.bunica(decedata si ea in 2014)a lasat partea ei de mostanire uneia dintre fiice(sora cu mama mea)la fel si cealalta fiica.mostenirea nu a fost dezbatuta dupa bunicul (decedat in 1984) eu ca urmas al mamei mele mai pot avea drept la mostanirea bunicilor?multumesc!
Discuție afini
buna ziua! eu pot fi considerat afin in raport cu matusa sotiei mele?
Răspuns la discuția plata cumparare apartament
eu cumpar de la o ruda si plata se face in transe mai mici de 50000 lei.acest lucru poate fi transmis la notar?
daca doresc sa cumpar un apartament plata se poate face doar bancar sau pot plati si cu cash?multumesc!