avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate auracata

Activitate auracata

Răspuns la discuția impozit pe casa si amenda
amenzile sint date din cauza masinii societatii care este in stare foarte proasta, nu din cauza nerespectarii regulilor de circulatie.
am primit prin posta plata impozitului.dar pe linga suma pt impozit mai sint trecute si 3 amenzi de circulatie ale sotului meu.aceste amenzi sint din cauza masinii de serviciu pe care sotul meu lucreaza si ar fi trebuit sa fie platite de catre patron numai ca acesta spune ca nu isi mai aminteste nimic si nu e de acord sa dea vreun ban. in acest caz eu sint obligata sa platesc impozitul cu tot cu amenzi?
buna ziua.am un baiat in virsta de 21 ani cu handicap.a terminat in iulie scoala de arte si meserii . cei de la scoala mi-au spus ca il pot inscrie la somaj.am luat actele necesare pt a-l inscrie iar cei de la scoala mi-au eliberat o adeverinta in care se specifica ca,copilul a terminat s.a.m. in luna iulie si ca adeverinta e necesara pt a-i servi la a.n.o.f.m. cind am ajuns acolo cei de la anofm mi-au spus ca pe linga acea adeverinta mai imi trebuie un certificat de absolvire eliberat de scoala,spunindu-mi ca cei de la scoala sint obligati sa mi-l dea. m-am intors inapoi la scoala iar doamnele de acolo au fost foarte mirate pt ca au zis ca adeverinta este foarte buna si ca nu imi pot elibera acel certificat de absolvire pt ca nu se elibereaza doar pt o singura peesoana.am sunat inapoi la anofm le-am explicat ce mi-au spus cei de la scoala dar ei zic ca fara acel certificat de absolvire nu pot face nimic.ce pot face in cazul asta?dupa 60 zile copilul isi pierde dreptul de a mai lua somajul?multumesc
buna ziua.uncesc la o firma pariculara de 4 ani.programul de lucru este de 2 zile de munca de la 7 pina la 19:30 si apoi o zi libera.in acest timp nu am avut niciodata concediu.patronul meu spune ca nu avem dreptul la concediu pt ca (avem alte facilitati):nu cumparam tigari sau mincarecu banii din geanta si altele. asi dori daca eu am dreptul la concediu sau patronul meu are dreptate.si asi mai avea o intrebare. am sa ii datorez sefului meu o suma de bani. are dreptul sa imi opreasca tot salariul pt a-si recapata suma sau doar esalonat?multumesc
Discuție carte de munca
mi-am pierdut cartea de munca.cum pot face sa obtin alta?sau de unde o iau?si ce fac daca una din firmele la care am lucrat a dat faliment?cum obtin vechimea?
buna ziua. in 2007 am luat in rate obiecte electrocasnice.am facut contractul pe o perioada de 39 luni.dupa primele 12 luni am primit prin posta un card cu suma de 17 mil pe el.in plicul cu cardul scria ca pot sa-l activez telefonic.l-am activat. rata de la obiectele electrocasnice am platit-o dar nu integral .cei de la banca au predat dosarul meu la o firma de recuperatori.acum e totul in regula. dar de la cardul de credit ni-a venit la locul de munca o notificare de la un birou judecatoresc cum ca am de plata suma de 2433 lei si ca seful meu sa imi puna poprire pe salariu.si mi-au trimis contractul de la electrocasnice nu de la card ca de acolo nu am. ce pot face?
buna seara.matusa mea a fost operata la san.are diagnosticul de neoplasm mamar drept operat , polichimiotratat,radiotratat, in curs de hormonoterapie.se poate incadra in vreun grad de handicap?multumesc
Răspuns la discuția mostenire
bunicul nostru incearca se ne scoata afra din casa are vrun drept legal sa faca acest lucru? si ce ar trebui sa fac sami revina legal partea mea de mostenire?
Răspuns la discuția mostenire
el acum incearca sa ne dea afara din casa se poate face lucrul acesta acum bunica fiind decedata de 7 luni
Discuție mostenire
buna seara suntem 2 surori mama noastra a murit,locuim cu bunicul nostru.bunica noastra decedand acum 7 luni.singurul copil al lor a fost mama noastra decedata acum avem drept la casa sau doar bunicul nostru?va multumesc