avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate motosz

Activitate motosz

Aveti dreptate, exista aceasta lege si cu toate acestea nu este aplicata peste tot, la fel cum multe altele in aceasta tara. Am semnalat si noi ca poate daca ar plati si altii consumul efectiv am achita toti facturi considerate "normale" si poate am raman in sistem. Dar desi eu sunt obligat sa raman in sistem chiar daca sunt nemultumit, altii nu sunt obligati sa plateasca chiar daca beneficiaza de caldura. Explicatie nu exista.
Buna,
In Tudor. Nu ati luat legatura cu asociatia de proprietari? La noi in bloc este exact invers, platim doar cei care mai suntem in sistem, ceilalti nimic. E ceva de genul sa fiti multumiti ca va lasam sa treaca teava prin casele noastre sa puteti furniza agent termic pentru cei din sistem. Parca nu suntem in acelas oras.:stunned:
Buna ziua,
Din ce a putut sa explice directorul firmei in cauza ei ar monta ceasuri la intrarea in apartamente iar in rest tevile, si tot sistemul ar fi identic cu cel in cazul montarii unei CT, astfel noi l-am intrebat pe acest domn, ca din moment ce ne-ar costa tot vre-o 2000 de lei, de ce nu am mai investi inca atat intr-o CT si nu am depinde de nimeni. Acesta nu a stiut ce sa ne raspunda. Mentionez ca acest sistem a functionat in 2 blocuri in Tg-Mures si acestia doresc de asemena sa se debranseze deorece au stat in frig si fara apa calda majoritatea timpului, chiar daca au platit aceste sume anul trecut.
Multumesc de raspunsuri, chiar azi am fost din nou la asociatie sa cer noi lamuriri, dansi mi-au spus ca nu prea avem ce face, sa steptam sa ne vina prin posta avizul negativ si apoi cu acesta sa revenim la dansii, apoi mai vedem, "ca doar vara este lunga".
Din pacate ceilalti vecini sunt total dezinteresati, din moment ce la intalnirea cu directorul firmei de furnizare am fost doar noi si cativa din blocurile vecine. In plus multi au si datorii deci ei nu cred ca ar putea financiar sa suporte instalarea unei CT. Totusi eu nu ar trebui sa fiu afectat de neinplicarea acestora din moment ce toti cei cu care am perete comun au deja montata CT.
Multumesc de raspuns, mentionez ca blocul este de 8 etaje si momentan am mai ramas doar 6 persoane la sistemul centralizat, in ceea ce priveste asociatia de proprietari acestia au afisat mare pe geam hotararea primariei, iar in momentul in care i-am informat ca doresc sa ma deconectez au specificat ca prima data sa anunti firma furnizoare, deoarece asociatia nu mai are nici un drept cu dansii trebuie sa discut. Acestia insa au dat pana in prezent doar avize negative. Este pur si simplu absurd ce se intampla.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati la solutionarea unui abuz, din punctul meu de vedere, din partea firmei care furnizeaza agentul termic, precum si apa calda in Targu Mures. Aceasta firma a concesionat de la primarie toate instalatii din oras iar pentru a nu pierde si putinii utilizatori care mai sunt in sistem consiliul local a adus o hotarare prin care suntem in zona unitara de termoficare si debransarea este ilegala. Pe scurt firma de furnizare elibereaza un aviz negativ la cererea de debransare si daca cineva se debranseaza totusi primeste amenda considerabila din partea primariei. Cei de la firma de furnizare au venit la o intalnire cu locatarii si au propus sa ne instalam un sistem pe orizontala care sa ne coste aproximativ 1800-2000 de lei, cu o firma pe care sa o alegem fiecare locatar in parte, ei urmand sa faca instalatia in afara fiecarui apartament. La intrebarea ca daca tot pe cheltuiala nostra doresc dansi sa faca aceste intalatii de ne nu ne ofera avizul favorabil pentru a putea instala centrale de apartament, directorul general a raspuns ca este ilegal. Eu consider ca este un abuz sa fiu obligat sa raman in sistemul lor, avand in vedere ca nu imi ajunge apa calda decat dupa ce las sa curga cel putin 45 de minute iar iarna am platit peste 1000 de lei pe luna doar termoficarea. Daca cineva cunoaste vre-o solutie legala va rog sa ma ajutati. Va multumesc.