avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate larisa-m

Activitate larisa-m

Răspuns la discuția Contestare executare silita
Multumesc!

intr-un final am primit hotararea definitiva si irevocabila privind anularea executarii.
Răspuns la discuția Contestare executare silita
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Contestare executare silita
De la executor eu nu am primit nimic. Doar banca mi-a dat un exemplar de la ce au ei.
In 2008 am contractat un credit de la o banca pentru un prieten care urma sa achite ratele.Din 2010 luna Aprilie nu a mai platit ratele. In Noiembrie 2010 Creditul a fost reziliat "de plin drept" de catre banca avand ca efect exigibilitatea anticipata a sumelor datorate.
Vineri 04.09.2015 am constatat ca am conturile blocate, banca unde am contul de salarii primind o adresa de poprire de la un executor judecatoresc.
Dupa ce am citit adresa de la banca am vazut ca a executarea a fost facuta in cadrul unui dosar de executare din 2015.
Intrebarea mea este daca as putea contesta aceasta executare pe motiv ca au trecut deja 3 ani de la ultima plata.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
As vrea sa stiu daca este sau nu obligatoriu ca o societate sa aiba contract colectiv de munca in prezent.
Multumesc.
Si cel pentru care lucreaza "angajatorul" nu plateste nimic pentu acest cotract? Doar pretul din contract?
In acest caz prestatorul poate beneficia de indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil?
Daca acest contract este singurul venit pe care il are in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului?
Multumesc
Buna ziua

In cazul unui contract civil, in care prestatorul persoana fizica nu este angajat cu contract individual de munca nicaieri, firma care il contracteaza trebuie sa plateasca si contributia pentru asigurari sociale(pensii) CAS-ANGAJATOR?

Multumesc
Multumesc pentru lamuriiri.

Pentru a beneficia de indemnizatie este neaparat ca intreprinderea individuala sa cotizeze la bugetul asigurarilor sociale(pensie) adica sa fi depus si declaratia 600?
Dar pentru a benefica de concedii medicale ce ar trebuie de facut?

Multumesc
Buna seara
In ce conditii beneficiaza de indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil pana la varsta de doi ani un titular de intreprindere individuala?

Multumesc

Răspuns la discuția Termen prescriere credit bancar
Creditul a fost declarat scadent anticipat incepand cu 06.12.2013. Se mai poate executa silit titularul creditului in acest caz?