avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinia Marian

Activitate Lavinia Marian

Buna, in ce conditii emitentul poate refuza plata unui BO?
Ce poti face sa nu platesti un BO fara sa intri in CIP?
În opinia mea, persoanelor calificate la fondurile nerambursabile Start-up Nation 2018 semnatare a acordului de finanțare anterior modificărilor legislative survenite la data de 2 noiembrie 2020 nu li se pot aplica aceste noi dispoziții, deoarece în aceste condiții se încalcă principiul securității raporturilor juridice cât și principiul neretroactivității legii
Buna, in urma unei plangeri impotriva ordonantei de clasare, am obtinut o incheiere finala de respingere ca nefondata de catre Judecatorie. (dezinvestire) Ce mai pot face in acest caz ? Trebuie sa existe o cale de atac ! Ajutati-ma va rog cu o idee.....
Răspuns la discuția PV contraventie circulatie
Parerea mea esta ca in instanta nu are relevanta ca nr DC este eronat.., daca fapta exista trebuie sanctionata:(
Răspuns la discuția proprietate in devalmasie
conform 493 c.pr.civ. puteti cerere imparteala bunurilor comune sau puteti urmari cota parte a debitoarului, cand aceasta este cunoscuta.
actiunea se numeste partaj bunuri comune/ lichidare regim matrimonial.
instanta este judecatoria
mult noroc
Răspuns la discuția certificat mostenitor
la instanta se ajunge in cazul in care mostenitorii nu se inteleg, ceea ce nu este cazul la dvs.
trebuie sa mergeti la un notar, de regula din raza unde se afla imobilul, cu testamentul si certificatul de deces, precum si cu un atestat fiscal de la primarie cu valoarea de impozitare a imobilului respectiv.
valoarea imobilului este data de notar, conform expertizei notariale.
de regula, puteti da un telefon la buzau, si intrebati in ce cont trebuie sa achitati amenzile respective.
daca nu stiti si nu credeti ca ati fi putut primi astfel de amenzi, puteti face contestatie la executare, in care veti cere sa vi se comunice procesele verbale.
in timpul contestatiei la executare, executarea se intrerupe.
trebuie sa stiti ca o contestatie la executare se poate face in termen de 15 zile de la primirea somatiei
Răspuns la discuția proprire de salariu
nu suteti foarte explicita...
aveti un cont, in care vi se vireaza salariul, da?
de regula, cand se incepe o executare silita, trebuie sa fiti somata in acest sens.
dvs ati fost somata?
trebuie sa calculati daca nu cumva au trecut 3 ani de la data ultimei plati....pentru ca atunci creanta este prescrisa....
dati-ne cateva detalii
Răspuns la discuția ref.datorii societate pe actiuni
se poate doar cere de catre lichidator sau creditor atragerea raspunderii administratorilor cu bunurile proprii.
e mult de tras, dar merita, mai ales daca are bunuri persoana respectiva...
eu am reusit