Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... ref.datorii societate pe actiuni
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

ref.datorii societate pe actiuni

Pentru o societate pe actiuni , aflata in procedura falimentului , care are datorii la bugetul local de miliarde de lei, actionarul majoritar nu are nici o raspundere? Acesta are afaceri , pe alte firme , de milioane de euro si nimeni nu poate face nimic? Daca da , care ar fi cadrul legal? Va multumesc.
se poate doar cere de catre lichidator sau creditor atragerea raspunderii administratorilor cu bunurile proprii.
e mult de tras, dar merita, mai ales daca are bunuri persoana respectiva...
eu am reusit