Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Cesiune parti sociale Start Up Nation
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Cesiune parti sociale Start Up Nation

Buna ziua,

Legat de legea 218/2020 de modificare a OUG 10/2017 pentru Start Up Nation, interzicerea cesiunii a mai mult de 49% din actiuni se aplica si firmelor castigatoare din editiile anterioare (2018), care au terminat implementarea in 2021?
În opinia mea, persoanelor calificate la fondurile nerambursabile Start-up Nation 2018 semnatare a acordului de finanțare anterior modificărilor legislative survenite la data de 2 noiembrie 2020 nu li se pot aplica aceste noi dispoziții, deoarece în aceste condiții se încalcă principiul securității raporturilor juridice cât și principiul neretroactivității legii