avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate hzc

Activitate hzc

multumesc. daca nu stau totusi in cele 15 zile ma pot da in judecata? Contractul meu e posibil sa nu fie nici acum inregistrat. tot incerca sa aflu asta de la ITM, dar si ei se misca foarte greu.
Buna ziua,

In data de 20 .07.09mi-am dat demisia de la actualul loc de munca (i-am dat nr. inregistrare), in conditiile in care nu am inca o copie a contractului si nici nu cunosc continutul acestuia. Sunt angajata din data de 01.06.09 cu o perioada de proba in per. 01.06 - 01.07. Pe perioada de proba nu mi s-a incheiat contract, abia la inceputul lui iulie am fost chemata in biroul sefului si mi-a bagat sub nas 3 copii de contract sa le semnez; nu avea data, numar de inregistrare sau semnatura lor si stampila, dupa cum am obeservat repede. Prostia a fost ca l-am semnat. Mi-au cerut si le-am dat Carte munca, copie CI, declaratie cu medicul de familie, copii, dar nu mi s-au solicitat / facut analize medicale pentru angajare. Am intrebat de mai multe ori dar nu au putu sa-mi raspunda clar cu ce data incepe contractul meu.
Le-am comunicat in data de 20.07 ca imi dau demisia, dar ca nu mai vin decat o saptamana , nu stau cele 15 zile pentru ca mi-am gasit altceva.
In cazul in care nu stau cel e 15 zile preaviz si in conditiile d emai sus ce se poate intampla cu cartea de munca, sau ma pot da in judecata? Nu ma mai interseaza sa-mi iau salariul, vreau doar sa plec si sa-mi iau cartea de munca la un moment dat fara probleme. Astept un raspuns urgent, azi daca e posibil. Multumesc mult.