avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1692 soluții astăzi
Forum Activitate greensea

Activitate greensea

Buna ziua!
Va rog.., poate ma ajuta cineva si ma lamureste, daca in cifra de afaceri a unei societati se ia in calcul atat cifra de afaceri a societatii mama cat si cifra de afaceri a filialei acelei societati?
Stiu ca filiala este societate independenta si are patrimoniu propriu, dar nu stiu daca are si cifra de afaceri proprie....
Multumesc tare mult pt eventualele raspunsuri!
Răspuns la discuția procedura ordonanta de plata
asadar, raspunsurile se dau contra cost....
Răspuns la discuția procedura ordonanta de plata
chiar nu stie nimeni?
Buna ziua
Spuneti-mi va rog daca a fost indeplinita procedura somatiei de plata in cazul unei cereri de ordonanta de plata, in urmatoarea situatie:
Dupa ce creditorul a transmis notificarea de plata debitorului, creditorul a achitat o parte din debit, ramanand un rest de plata. Ulterior, creditoarea a mai prestat servicii aceluiasi debitor si a introdus contravaloarea facturii respective in debitul mentionat in cererea de ordonanta de plata. Bineinteles ca a scazut si ceea ce s-a achitat.
Asadar, debitul mentionat in somatia de plata nu mai este acelasi cu cel din cererea de ordonanta de plata. Este indeplinita in cazul acesta procedura comunicarii somatiei? Trebuia trimisa o alta somatie de plata cu debitul modificat? multumesc tare mult!
Buna ziua
Avem in desfasurare un contract prin procedura achizitiilor publice, iar autoritatea contractanta ne anunta ca alocarea bugetara pe 2017 este de o anumita suma, motiv pt care ne solicita sa executam lucrarea, astfel incat sa se incadreze in aceasta limita.
Alocarea bugetara mentionata de AC este mai mica decat valoarea totala a contractului, iar lucrarea trebuia sa se finalizeze in octombrie anul acesta. In contract se da un termen de plata, dar nu se precizeaza ca plata se va face in limita fondurilor bugetare.
Ce poate face executantul in atare situatie?
AC nu trebuia sa ne solicite acceptarea de sistare activitate pe 2017? Banuiesc ca trebuie incheiat un act aditional...Ma poate ajuta cineva cu experienta? Multumesc!
Buna ziua
Spuneti-mi va rog, care este corespondenta in noul cod civil a articolelor 948, 949, 950 si 966 din vechiul cod civil. Eu nu am gasit decat art. 2529....
multumesc tare mult
imi puteti oferi un temei juridic? In legea insolventei nu gasesc nimic. Se specifica doar ce trebui inscris in antetul atelor de corespondenta.
multumesc:love1:
Buna ziua
Unde trebuie sa primeasca corespondenta o societate in insolventa (faliment)? La adresa lichidatorului judiciar sau la adresa sediului social cu care figureaza la ORC firma in faliment? Stiu ca sediul procesual este sediul lichidatorului, dar corespondenta in cauza nu are legatura cu procesul...
multumesc?:(:(
Răspuns la discuția subcontractarea lucrarii
multumesc. Cu privire la procent tot nu m-am lamurit.
Ce motive intemeiate si legale as putea sa invoc pt a subcontracta?:flowersblue:
Buna ziua
Spuneti-mi va rog daca, dupa castigarea licitatiei si incheierea contractului de lucrari cu autoritatea, mai putem subcontracta. La deschidere nu am venit cu subcontractanti, iar in contract nu se specifica absolut nimic. Contractul s-a incheiat pe vechea legislatie in achizitii, iar ordinul de incepere inca nu a fost emis. :O
Trebuie sa cerem acordul autoritatii, invocand motive intemeiate? (din cate stiu, aceasta nu ar avea probleme in privinta asta).
In proportie de cat % putem subcontracta?
In contract si la art. 96 din HG 925 se vorbeste doar despre inlocuirea subcontractantului.
Multumesc tare mult!