avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate artstma

Activitate artstma

Buna ziua,

as dori daca puteti sa-mi recomandati un avocat in Cluj care m-ar putea ajuta cu urmatoarea problema:

Am platit un avans pentru un apartament intr-un bloc in contructie cu teren ipotecat.
Contructorul, cred, a pierdut cheltuit banii, blocul nu s-a finalizat complet, lipseau utilitatile si firma a intrat in faliment.
Am mai tinut legatura cu cineva care are aprtament acolo dar mi se pare ca nu ajung nicaieri asa. Ultima data mi s-a spus ca s-a incercat sa se scoata firma din faliment sa termine constructia dar ca banca nu a fost de acord si o sa primim notificari. In plus am aflat ca erau 2 antecontracte pe apartamentul pentru care am dat avans si ultima data cand am vorbit la telefon mi s-a spus ca cealalta persoana a platit intergral apartamentul. Nu mi se pare corect, nici legal cred, sa se intample asta si mai ales sa nu fiu notificata in acest sens.

Eu vreau doar avansul inapoi sau cel putin o parte din el. Nu stiu ce ar trebui sa fac sau cum sa procedez. Ma gandesc ca un avocat m-ar putea ajuta.

Sper sa ma puteti ajuta cu o recomandare sau un sfat.

Va multumesc,
Am fost la banca au spus ca azi au primit o hartie ca s-a adaugat o extindere sau o exceptie la normele privind prima casa si se incadreaza si imobilele ipotecate daca la sfarsitul creditarii se ridica ipoteca sau ceva de genu mi-a spus doamna, numai ca era si ea putin pe langa cam ca si toti de altfel cum tot se schimba regulile (in cazul asta in favoarea mea :) )

O sa mai vorbesc maine cu constructorul si notarul.

Mersi de ajutor si de promptitudine.

Cred ca pot sa-mi deschid un blog pe tema asta :)

Seara faina
Ok, mersi mult

Primul pas: merg la banca sa vad ce-mi spun de ipoteca.


Revin cu detalii
Buna seara,

mai am o problema legata de prima casa, ceva mai mare acum.

Mi-am gasit apartament 30 mii euro am facut antecotract la avocat si am dat 5 mii euro avans. Aprtamentul nu are inca cf, constructia e aproape finalizata (lipsesc finisaje interioare, termopane, centrala doar) doar peste 3-4 luni.

La banca, BRD, am nevoie de antecontract neaparat facut la notar. constructorul este de acord cu asta doar ca atunci cand am sunat la un notar a zis ca nu stie ca se poate face daca apartamentul nu are cf mai ales cu ipoteca pe teren ca e riscant si altul mi-a spus ca sun la BCR, unde e ipotecat terenul sa imi spuna aia ca se ridica ipoteca dupa eliberarea cf-ului apartamentului meu.

Nu stiu ce sa fac, doar atat ? sun la bcr sa imi spuna o doamna: da si o sa mi se faca antecontractul? Mai are cineva problema asta?

Plus ca scrie pe net ca acum si imobilele ipotecate intra in programul prima casa, dar la banca inca nu s-au primit normele..

Eu de fapt ce trebuie sa fac pentru a putea reface antecontractul ?

Deja imi pare tot mai greu :(
Va multumesc tare mult.

Pt themis:
apartamentele sunt diferite, altfel normal ca luam de la agentie.

Pt MIHAI GRIGORE:
Nu as vrea sa ma complic cu avocati sau chichite sa iasa ok. Suna foarte bine ce ai propus: sa rezolv cu o alta agentie, dar inca sunt naiva si mai cred ca trebuie sa fiu corecta.

Cred ca o sa mai caut si daca chiar nu gasesc altul mai ok decat asta o sa vorbesc cu agentia pana la urma sa vedem cum facem, poate imi scot ei apartamentul mai ieftin de la constructor si ramane lor comisionul si pentru mine ar fi la fel.

Multumesc mult de ajutor eram foarte ingrijorata din cauza asta, dar vad ca solutii sunt pana la urma.

O zi frumoasa
Buna,

multumesc de raspuns.

In contract scrie sa nu iau legatura cu proprietarii imobilelor specificate in fisa imobilelor ofertate si prezentate. In fisa(pe verso) e specificat apartamentul, dar scrie doar pretul lui si adresa, nu scrie numarul apartamentului.

Ca dovezi.. asta care il cumpar acuma e cu vreo 10 mii de euro mai scump, deci mai bine as da comision la agentie decat sa il iau la pretul asta, plus ca mai am ziarul cu anunturi in care apar ambele apartamente cu descrierea lor si se vede ca sunt diferite.

Pe cine as putea intreba sa fiu sigura ca e ok?
Mersi tare mult, ma tot stresam cu treaba asta.

O zi frumoasa in continuare
Buna ziua,

am si eu o intrebare legata de titlul subiectului, insa inainte sa va povestesc putin cum am ajuns aici.

Acu 2 luni am semnat un contract de intermediere cumparare pentru un apartament de 2 camere( nu scrie in contract decat adresa imobilului si pretul. Am vazut apartamentul dar nu ne-a placut oferta, era rate la constructor pe mai multi ani cu dobanda, cu avans...

Acum am vazut pe un site niste apartamente mari si vream sa il luam prin programul prima casa. Cand am ajuns la fata locului am vazut ca am fost aici cu agentia, insa acum mergeam sa vedem alt apartament (acesta e mai mare, e alt pret). Ne cam place apartamentul asta si am vrea sa il cumparam.

Am incalcat prin asta contractul? Tre sa ii dau bani la agentie desi nu m-au ajutat cu nimic la alegerea apartamentului?
Chiar as vrea sa stiu de la inceput sa stiu daca tre sa platesc banii astia sa nu ma trezesc peste un timp ca tre sa platesc comisionul plus daune...

Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Va multumesc mult