avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate daryana

Activitate daryana

Buna ziua !!
Am o firma care efectueaza lucrari de instalatii,reparatii si revizii aer conditionat. Pentru aceste lucrari achizitionez diferite materiale consumabile: spray de curatare, agent frigorific etc. . Pentru fiecare lucrare intocmesc un deviz unde sunt trecute materialele folosite precum si valoarea manoperei. Pana acum trecem la valoarea materialelor pretul lor de achizitie fara adaos iar pe factura completam- prestari servicii conform deviz- si faceam bon de consum pentru materialele utilizate.
Intrebarea mea este daca eu am voie sa pun adaos comercial la aceste materiale consumabile. Se trec ca pozitie distincta in factura? Care ar fi monografia contabila daca as pune adaos la ele?
Multumesc frumos !!!
Buna ziua !!!

Pentru o societate platitoare de tva trimestrial este gresit sa inchida conturile de tva lunar?

Mentionez ca inchiderea acestor conturi se face lunar dar atunci cand se intocmeste decontul de tva se face calculul pentru un trimestru.

Va multumesc !!!


Buna ziua!!

Care sunt articolele contabile corecte pentru transfer marfa intre doua gestiuni global valorice

371.1 = % suma in rosu (valoarea avizului)
378.1
4428.1

371.2 =%
378.2
4428.2


Va multumesc !


Buna seara!!

Am terminat de calculat inventarul aferent anului 2012 si a iesit o lipsa marfa in gestiune neimputabila.

Pentru luna decembrie inregistrez:

% = 371
607 - ned.
378
4428

si 635=4427 ned.

Intrebarea mea este cum colectez tva aferent lipsei inventar in decembrie daca eu am depus decontul aferent acestei luni in luna ianuarie?

Va multumesc!!
Răspuns la discuția INREGISTRARE VOUCHER
Pe factura nu apare ca o reducere comerciala. Cand am cumparat bateria de baie am adus una veche pentru care am primit un voucher de 15 lei. Cu acest voucher m-au scazut la plata facturii.

Multumesc !!!
Buna ziua!

Am o factura pe care am o baterie de baie si un intrerupator automat in valoare de 86 lei. La aceasta factura am primit un voucher in valoare de 15 lei, astfel ca valoarea platita pe chitanta este de 71 lei. Cum inregistrez plata cu voucher-ul?
In ce cont inregistrez cele 2 obiecte achizitionate?
Va multumesc?

Răspuns la discuția VANZARE AUTO
Buna ziua!!

Am rezolvat cu contractul de vanzare - cumparare, numai ca cei de la biroul unde l-am intocmit au spus ca ei nu pot sa stipuleze in contract scadentele, ci doar valoarea la care se vinde masina. Se poate face un act aditonal la acest contract intre vanzator si cumparator unde sa fie stipulat faptul ca plata se face in 2 transe?

Multumesc!
Răspuns la discuția VANZARE AUTO
Buna ziua!!

Urmatoarea intrebare ar fi legata de pret. Daca eu, persoana fizica, vand masina unei persoane juridice la care sunt actionar, pot sa stabilesc eu pretul ? Imi face cineva o evaluarea a masinii, sau pot sa trec ce pret vreau eu ( evident in functie de cat se vinde pe piata) ? Nu as vrea sa risc ca la un eventual control sa mi se spuna ca este prea mare suma.

Va multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția VANZARE AUTO
Plata se poate face in 2 transe ? Trebuie specificat acest lucru in contract ? Problema este ca societatea nu are suficienti bani in casierie pentru a face plata integral intr-o singura transa, si nici nu as vrea sa trec o valoare mai mica decat valoarea de pe piata.
Răspuns la discuția VANZARE AUTO
Si plata cum o fac? Pe baza de dispozitie de plata din casierie la care anexez contractul de vanzare-cumparare?