avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate iloveny

Activitate iloveny

Fiica mea are 22 de ani si termina in aceasta vara facultatea. Vrea sa urmeze un program de master care este destul de costisitor. As dori sa stiu, pana la ce varsta are dreptul la pensie alimentara de la tatal ei de care sunt divortata? Trebuie sa-i plateasca pensie alimentara tatal ei si pe perioada studiilor de master, sau se ia in considerare faptul ca are varsta de 22 de ani si tatal inceteaza sa-i mai plateasca pensie?
Răspuns la discuția acordul notarial intre vecini
Va multumesc din suflet! Este nevoie sa pomenesc de dumneavoastra, sau nu?
Răspuns la discuția acordul notarial intre vecini
Insasi terenul este monument istoric pentru ca, a apartinut aceluiasi boier inca din 1912, si conform legii mentionate mai sus nu este legal sa se taie nici macar un copac de pe terenul respectiv. Am intors legea pe toate partile si mi-a confirmat acest lucru persoana care elibereaza PUZ de la Directia pentru Cultura, persoana care a fost amenintata cu desfacerea contractului de munca ca urmare a faptului ca nu a vrut sa elibereze PUZ pentru aceasta constructie. Ministerul Culturii sesizeaza Directia pentru Cultura Neamt, deci ne intoarcem de unde am plecat.
Răspuns la discuția acordul notarial intre vecini
Stiu ca drumul pana la demolarea constructiei lui este lung si anevoios, dar stiu ca au existat cazuri cand s-a finalizat cu demolare. De felul meu sunt pesimista dar acum vreau sa gandesc mai optimist, chiar daca am primit mesaje de amenintare, iar plangerea noastra care a ajuns la IPJ Neamt si viza protejarea monumentelor istorice, a fost repartizata in mod intentionat altui compartiment, pentru a nu se afla la centru despre ilegalitatea improprietaririi cu terenul monumentului istoric, intrucat actul notarial este intocmit de sotia sefului IPJ. Presa locala este toata ”cumparata”, iar la presa centrala nu stiu la cine sa apelez. Mi-a spus cineva ca, imi trebuie recomandare serioasa la orice ziarist din presa centrala pentru ca altfel nu ma baga in seama. Cert este ca, noi am cerut oficial de la primarie sa cumparam 2m pe toata lungimea laturii de vest a terenului, cand aveam casa in constructie si primaria ne-a raspuns ca terenul monumentului face obiectul unei restituiri, dar dupa ce va intra in proprietatea primariei ne va contacta pentru a ne vinde acei metri pe care i-am cerut. Lucru care nu s-a mai intamplat, iar ziarele locale au scris ca, nu s-a prezentat nimeni la nici o licitatie pentru acel teren, desi sotul meu a incercat de 3 ori sa se inscrie, a fost chemat a doua zi pentru caietul de sarcini si cand s-a dus dupa el licitatia avusese loc fara anunt prealabil in presa. Pe 08.05.2009 a aparut un articol in presa locala ca nu sunt cumparatori ai terenului respectiv, desi asa-zisul vecin al meu construieste de pe 02.04.2009 :O !!! Cunoasteti un ziarist in presa centrala care m-ar asculta? Va multumesc!
Răspuns la discuția acordul notarial intre vecini
Autorizatia a fost emisa pe 07.07.2009, in conditiile in care, lucrarile au inceput pe 02.04.2009. Ca s-o spun pe sleau, este o primarie PD-L care nu tine cont de nici o lege, primar vestitul ”Pinalty”. Ba chiar mi-au spus ca, legile privind urbanismul, distanta intre cladiri, distanta garajului fata de imobilul meu, picatura de pe streasina, inaltimea si distanta fata de monumentul istoric, toate acestea sunt altele pentru orasul Piatra Neamt. Cum vine treaba asta, au facut stat in stat? Cand noi am construit in 2004-2006, in fiecare saptamana primeam controale cu masuratori din cauza monumentului istoric, desi noi am respectat toate legile in acest sens si timp de 6 luni am intarziat lucrarile pentru avizul Ministerului Culturii. Am cerut copia autorizatiei lui pentru ca nu s-a afisat pe site-ul primariei si am fost refuzati pe motiv ca e secret. Pai o poate vedea o tara intreaga daca apare pe site si eu cu sotul meu nu avem dreptul la o copie? Dupa indelungi insistente, am fost invitati la primarie s-o studiem si am avut un soc#-o. Proiectul lui este de fapt proiectul casei noastre, proiect la care am lucrat eu iar arhitectul l-a vizat doar si s-a ocupat de calculul rezistentei. In autorizatia lui scrie ca, arhitectul nostru si-a dat acceptul, dar nu-i adevarat pentru ca arhitectul nostru nici nu-l cunoaste si nici nu este agreeat in primarie X-(. Eu fac proiecte pentru case din pasiune pentru ca mama mea a fost proiectant, dar nu am drept de semnatura. :(( Sincer ma doare sufletul cand ma gandesc cate nopti am pierdut lucrand la acest proiect, am toate schitele :(. Individul a facut o obsesie pentru casa mea, va dati seama, casa lui va fi copia fidela a casei mele. Munca mea...#-o:((:sorry:. Aici pot sa-l atac cumva, sau pot ataca primaria ca i-a dat proiectul meu? Cat despre PUZ, persoana de la Directia de Cultura la care a ajuns dosarul lui nu i l-a aprobat, si i-a aprobat PUZ altcineva de la Cultura. Cel mai tare s-a incalcat Legea 422/2001 care tine de protejarea monumentelor istorice. Va rog din suflet ajutati-ma, nu vreau sa spuna nimeni ca sunt procesomana. Lucrez in sistemul judiciar și stiu ca este greu, dar cum noi am respectat legile, vrem si noi acelasi lucru de la altii.
Buna ziua! Ma invecinez cu terenul unui monument istoric pe care in mod legal nu se poate construi nimic. Dar pentru ca traim in tara tuturor posibilitatilor, m-am pricopsit peste noapte cu un asa-zis ”proprietar”, care si-a ridicat gard lipit de gardul meu, pe alta latura a inaltat gardul peste al meu, si a constrit o cladire de birouri cu garaj etajat la distanţa de 1m fata de gardul despartitor, cladire mai inalta cu 1,8m decat casa mea, deoarece aceasta este diferenta de nivel al solului . Nu mi-a cerut acordul notarial pentru aceste lucrari, desi locuiesc in imobil din 2006, deci m-a gasit acolo. Ce sanse am ca prin instanta sa obtin demolarea cladirii lui, ce trebuie sa fac si in baza carei legi? Acordul meu notarial era obligatoriu sau nu? Mentionez ca nu vreau bani ,ci doar demolarea acelei cladiri de birouri cu garaj, pentru ca o consider nepotrivita atat de aproape de casa mea si intr-o zona rezidentiala numai de vile de locuit