avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate macovei adina

Activitate macovei adina

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: In cazul in care sunt insarcinta si am intrerupere o sapt. pe cartea de munca beneficiez de CIC?
Sunt insarcinata in 6 saptamani si am fost angajata din somaj cu un contract pe perioada determinata (pana la data de 24.02.2011) am primit de la angajator decizia de incetare in data de 04.03.2011 data la care am dus-o si la somaj pentru a reintra in evidenta lor si tot cu aceasta data m-au repus in drepturi.
Prin urmare acum am intrerupere pe cartea de munca intre 25.02.2011 si 04.03.2011( 7 zile calendaristice) infuenteaza acordarea CIC aceasta intrerupere ?Am inteles ca se poate si cu luna fractionata.Stiu ca trebuie sa fie cotizat 12 luni pana la data nasterii.
Carei institutii ar trebui ma adresez pentru a afla dete legate de concediul prenatal, postatal ci CIC?

Multumesc anticipat.
Adica angajatorul te poate concedia in cazul in care se semneaza contract pe perioada nedeterminata si afli ulterior angajarii ca esti insarcinata sau se aplica aceleasi legi ca si in cazul in care ramaii insarcinata dupa angajare.
?
Imi puteti spune va rog ce acte sunt necesare pentru a chema angajatorul in instanta in cazul in care acesta refuza sa imi plateasca salariu compensatoriu si zilele de concediu de odihna neefectuate, deoarece ma gandesc sa ma reprezint singura in instanta?
Buna ziua,

Si au am fost in situatia dvs iar solutia a fost sa fac sesizare la "Agentia Municipala pentru Ocuparea Fortei de Munca" in care sa precizati ca anjgajatorul refuza elibererea documentului respectiv iar ei il pot obtine pentru dvs.
Dureaza cam 2 saptamani.
Eu asa am facut ca sa pot sa imi depun actele pentru ajutorul de somaj.

Buna ziua,

Angajatorul refuza sa imi plateasca salariu compensatoriu si zilele de concediu neefectuate.Am facut sesizare la ITM, au fost in control iar raspunsul a fost urmatorul:

"Deoarece la data controlului, angajatorul nu a facut dovada acordarii indemnizatiei pentru concediul de odihna neefectuat, a compensatiei de cel putin un salariu lunar in afara drepturilor banasti cuvenite la zi ca urmare a concedierii,au fost dispuse masuri obligatorii in limitele prev. art 6 si 19 din legea 108/1999, republicata.

In consecinta, va indrumam sa va adresati angajatorului in vederea acordarii drepturilor banesti mentionate mai sus"

Intrebarile mele sunt urmatorele:
1. Cei de ITM pot sa o oblige sa imi dea banii avnd in cvedere ca se aplica amenzi pt. neaplicarea deciziilor sau trebuie sa merg in instanta?
2. Cum sa ma adresez angajatorului, avand in vedere ca nu vrea sa mai aiba de a face cu mine (telefonic sau fata in fata) ?

Va multmesc anticipat.
Răspuns la discuția Confict angajat- angajator
Buna ziua,

Este neaparat nevoie de avocat sau ma pot reprezenta singura?
Exista posibilitatea de a pierde actiunea in instanta ?Intrebam asta pentru ca acum nu dispun de banii necesari pentru plata unui avocat.

Multumesc
Buna ziua,

Am o problema cu fostul angajator, refuza sa imi elibereze actele pentru a ma putea inscrie la somaj( ultima zi de munca a fost 18.05.2010 ultima mea zi de inscriere era 17.06.2010 iar el nici pana in ziua de azi-22.06.2010 nu mi-a dat anexa 14).astfel am pierdut continutatea iar in cazul in care fac un copil mai devreme de 12 nu beneficiez de indemnizati a de crestere a copilului iar daca ma angajez inainte de a se termina perioada de somaj am pierdut valoarea somajului aferenta perioadei 19.06.2010 si pana pun dosarul.
In plus refuza sa imi dea banii pentru zilele de concediu neefectuare si salariu compensatoriu. Carte de munca am luat-o eu singura de la ITM ca in baza ei nici asta nu o vedeam.
Ce institutie poate sa o amendeze deoarece a incalcat legea impiedicandu-ma sa beneficiez de anumite drepturi la carea avem dreptul prin lege?
Daca nu imi da mie drepturile macar sa plateasca amenzi daca "se joaca cu focul".X-(
Am fost la ITM si am facut sesizare dar au zis ca nu ma pot ajuta prea mult sI la ANOFM care au zis ca ma pot ajuta doar pentru obtinerea anexei 14, mai mult nu pot face.
Unde sa ma mai duc si ce legi sunt de partea mea?

Va multumsc anticipat.

Buna ziua,

Va solicit un sfat despre cum ar trebui sa actionaz in situatia in care ma aflu care e destul de complexa.

Totul a plecat de la faptul ca angajatotul voia sa imi schimbe contractul individual de munca din unul cu perioada nedeterminata in unul ca perioada determinata de teama ca voi ramane insarcinata.
Mi-a dat de ales intre a intra in somaj si schimbarea contractului.Eu am ales varianta somajului stiind ca voi beneficia si de salariu compensatoriu in cazul desfiintarii inchiderii contractului cu articolul 65 din Codul Muncii.
Acum ca si-a dat seama si angajatorul ca am acest beneficiu a spus ca nu imi plateste contributiile sociale si astfel nu putea da actele care imi sunt necesare pentru depunerea dosarului la somaj daca nu semnaz ca am luat acel salariu compensatoriu si astel voi pierde continuitatea si in cazul in care voi ramane insarcinata sa nu beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.
Angajatorul refuza sa imi elibereze actele pentru a ma inscrie la somaj.
Ce acte imi trebiue pentru a ma duce in Instanta si a- mi obtine drepturile care mi se cuvin prin lege?


Va mutumesc anticipat.
Buna ziua,

Am si eu nevoie de un sfat in urmatoarea problema:

Angajatorul nu vrea sa imi elibereze actele necesare pentru inscrierea la somaj deoarece vrea sa am intrerupere pe cartea de munca pentru a nu beneficia de indemnizatie de crestere a copilului.Specific ca postul meu a fost desfiintat cu articolul 65 din Codul Muncii incepand cu data de 18.05.2010 iar termenul lmita pena la care pot sa pun actele la somaj e 18.06.2010.

Ce ar trebui sa fac eu in aceasta situatie? Trebuie sa fac cerere peentru a mi se elibera acele acte?Daca da, cum ar trebui sa sune aceasta?

Va multumesc anticipat.
Multumesc mult pentru sfaturile date.