avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate mb3_48900

Activitate mb3_48900

De ce "nu", dar daca chem vidanja brusc "da"?
Daca ar fi folosit activ, ar putea sa miroasa a floricele la vecini chiar si acum.

Pt a raspunde, aveti buton , nu mai citati raspunsurile anterioare.
Salut,

Intr-un orasel, am o casa de vacanta locuita rar.
In curte bunicul meu a construit in 1960 un, citez "closet cu hazna betonata".
Citatul este dintr-un aviz sanitar semnat de niste medici la vremea respectiva pe care l-am gasit printre acte.

Intre timp, proprietatea a fost racordata la canalizare si apa. Haznaua din curte este folosita super rar.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari:

Avant in vedere contextul (construita legal acum 60 de ani) si legislatia actuala:

1) pot fi amendat? (legislatia noua din 2019, faptul ca nu e fosta septica etc)

2) pot fi obligat sa nu o mai folosesc deloc?

3) pot fi obligat chiar sa o demolez (in contextul in care nu as mai folosi-o)

Multumesc
@Elga: Hmm... de dragul discutiei (nu vreau sa insel pe nimeni), in document aparea doar un coeficient cu valoarea 0. Care coficient nu stiam ce inseamna pana acum.

Inteleg ca diferenta a fost impartita tuturor locatarilor si am platit prin urmare si eu o parte din ea :-) Acum nu ar fi corect sa platesc factura actualizata, ci factura actalizata minus partea pe care am platit-o deja si tuturor locatarilor sa li se inapoieze si lor ce au platit din cauza facturii mele.
@ynocennta Pana la urma trebuie sa platesc eu diferentele asea pe ultimii doi ani? Din punct de vedere legal...
Banuiesc ca greselile nu au fost deliberate, ci din neatentie sau poate chiar a fost o eroare de soft asa cum sustin ei.
Da. Am calorifere si sunt toate conectate. Am primit fisa individuala de caldura in fiecare luna.
Dar nu i-am dat prea mula antentie fiindca factura finala oricum era vreo 200 de lei si nu mi-a trecut prin cap ca e vreo greseala.

Trebuie sa platesc diferentele astea pe ultimii doi an acum?
Am o problema legata de factura la incalzire. Cei de la administratie m-au anuntat ca timp de doi ani au uitat (ei, softul???) sa introduca un coeficient ("coef eval") in factura mea si ca facturile emise si platite au fost doar pentru partile comune.
Acum vor sa platesc diferentele... Este posibil asa ceva?

1. ca greseala respectiva sa apara
2. sa mi se ceara sa platesc ceva din urma cu doi ani care nu a fost facturat corect la vremea respectiva
Buna ziua,

Vreau sa cumpar un apartament intr-un imobil construit in 1978. Nu apelez la programul prima casa.

Am nevoie ca apartamentul sa aiba certificat energetic pentru a putea realiza tranzactia acum, in urmatoarele doua luni?
Răspuns la discuția Cumpararea unui apartament donat
Nu am vazut inca actul de donatie, dar am inteles ca nu exista nicio clauza.

Ce se intampla daca se cere revocarea donatiei dupa ce eu am cumparat deja apartamentul?
Buna ziua,

As vrea sa cumpar un apartament pe care proprietarul actual la obtinut de la parintii lui prin donatie. Ma expun la vreun risc?

Iata datele:
- donat in urma cu doi ani;
- copil unic ( in varsta de 24 de ani);
- parintii par sa colaboreze;

Ar avea sens ca parintii care au donat sa mai dea o declaratie care sa intareasca donatia?

Nu lucrez cu o banca, dar ma intreb de ce sunt bancile de obicei reticiente cand e vorba de donatii...

Multumesc!
As avea nevoie de un raspuns la urmatoarele intrebari. Vreau sa cumpar un apartament impreuna cu tatal meu. Exista vreo restrictie in ceea ce priveste tranzactia de cumparare? Vrem ca fiecare sa detina 50% din proprietate. Intamplator banii vor veni toti dintr-un cont bancar care e trecut pe numele meu.
Poate sa apara vreo problema de procedura? Trebuie sa semnam amandoi si antecontractul si contractul de vanzare-cumparere final?