avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate roxaneagu

Activitate roxaneagu

Timp de cativa ani am cumulat salariul (la stat) cu pensia. Incepand de la 1 dec. 2009 am renuntat la salariu, conform noilor reglementari. In octombrie 2009 am efectuat concediul de odihna pe 2009 (21 zile lucratoare, adica toata luna octombrie). In luna de concediu am primit acelasi salariu ca si in lunile lucrate. (Nu am primit vreun spor pentru concediu)
Tot in anul 2009, dar in iulie, am luat si concediul pe 2008, deoarece angajatorul m-a anuntat ca nu-l luasem si daca nu faceam cerere de concediu pe 2008, ma considera in concediu pe 2008 din oficiu.
Intrebare: Datorez bani angajatorului pentru ca nu am lucrat si luna decembrie, chiar daca am fost obligat sa renunt la salariu? Daca da, cat?
Cu multe multumiri
Sunt o firma de traduceri. Am un client, persoana fizica si am incheiat cu acesta un contract de prestari servicii. El imi livreaza banii prin transfer bancar prin contul firmei.
Ce document trebuie sa-i trimit inainte si dupa primirea banilor? Trebuie sa-mi iau casa de marcat?
Multumesc
Discuție Impozitul minim
Va rog,

Care este valoarea impozitului forfetar minim scadent astazi 27, si la ce rubrca trebuie trecut in D100?

Sunt in prima treapta de impozitare.

Am ramas fara contabila...(nu sunt micro).

Multumesc mult