avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Gradinaru

Activitate Mihaela Gradinaru

Buna ziua,

Vreau sa dau in judecata o firma care are sediul in Bucuresti.
Eu, persoana fizica domiciliata in Constanta, am achizitionat de la o firma cu sediul in Bucuresti si care are punct de lucru in Constanta produse care nu corespund comenzii. Avand in vedere ca vanzatorul este din BUC, cumparatorul din Constanta si am lansat comanda la magazinul din Constanta, unde trebuie sa depun cererea de chemare in judecata?

Multumesc anticipat,
Buna seara,

Insist asupra unui aspect...in cazul in care veniturile din drepturi de proprietati intelectuale sunt impozitate in baza datelor din contabilitatea in partida simpla (s-a optat pentru impozitarea in sistem real), platitorul de venit are obligatia de a retine si vira impozit la sursa?

conform art. 52 (1) a) din CF coraborat cu pct. 64.1 din NM de aplicare a CF eu inteleg ca platitorul de venit din drepturi de proprietate intelectuala are obligatii calcularii, retinerii si virarii acestui impozit.

Cu stima,
Va multumesc tuturor pentru suport. O zi buna!
Am formulat cererea astfel:


INSTANTA : JUDECATORIA CORNETU
DOSAR NR. 380/1748/2012
TERMEN 16 ianuarie 2013


Doamna Presedinte,


Subsemnatul XXXXXXXXXXX petent in dosarul 380/1748/2012, aflat pe rolul acestei instante, in proces cu YYYYYYYYYYYYY, in calitate de intimat pentru FOND – plangere contraventionala, avand termen fixat pentru judecarea cauzei in data de 16 ianuarie 2013,

ANEXEZ copie de pe inscrisuri pentru comunicare.

In temeiul dispozitiilor art 242 alin. (2) Cod procedura civila solicit judecarea cauzei in lipsa si comunicarea tuturor actelor de procedura, inclusiv a intampinarii.

DOAMNEI PRESEDINTE A JUDECATORIEI CORNETU


Ce parere aveti?
Bun! Sa inteleg ca fac o singura ADRESA catre presedintele de instanta in care comunic ca depun copie de pe inscrisuri pentru comunicare. Tot in aceasta adresa solicit si judecarea in lipsa...

Avand in vedere ca termenul este 16 ianuarie 2013, pana cand pot trimite aceasta adresa, sau mai bine zis cand este cel mai indicat?
Multumesc pentru raspunsuri, sper sa ma descurc cu ADRESA. In domeniul meu formularistica este alta! M-ar fi ajutat un model.

Buna seara,

Uite si dilema mea!

Am inaintat la judecatorie o "Plangere impotriva unui proces-verbal de contraventie". Plangerea am depus-o in doua exemplare, insa documentele pe care le-am anexat intr-un singur exemplar.
Am primit citatie, cu data chemarii in instanta. Pe citatie este mentionat "CU MENTIUNEA DE A DEPUNE COPIE DE PE INSCRISURI PENTRU COMUNICARE SUB SANCTIUNEA SUSPENDARII CF ART 155/1 CPP".

Cum trebuie sa procedez in acest caz? Mentionez ca nu o sa ma prezint la proces, doresc a se judeca in lipsa, intrucat cheltuielile cu deplasarea egaleaza valoarea amenzii contestate.

In speranta ca ma puteti ajuta, multumesc!

Multumesc pentru raspunsuri.
Nu numai ca am inteles cum se face succesiunea in situatia actuala dar, am aflat si ce se intampla daca mai "cade" unul.
:) Doamne iarta-ma, sunt macabra!

Ma duc sa-mi fac testamentul.
O sa-l fac cunoscut parintilor si ii rog sa scrie ca au luat cunostinta de dorinta mea si nu vor ataca nicicand cele vrute de mine.
cat traim ne este dat sa descoperim si sa invatam multe! uneori chiar pe ""barba noastra".
Am cam inteles cum se imparte dar, matematic nu iese. daca sotul are 1/3, mai ramn 2/3 si nu 3/4.
Daca mai ramane 3/4, atunci sotul ar avea 1/4.

Doar parintii pot cere reductiunea testamentului? Fratii NU?

Poate ca nu ar trebui sa ne punem astfel de intrebari cat suntem in vita insa observ interese tot mai mari cu privire la mosteniri.
multumesc pentru raspuns.
asa cum banuiam, un raspuns genereaza o alta intrebare...
prin urmare, in cazul decesului meu, cota mea de 50% se imparte intre sotul meu, parintii in viata (traiesc ambii) si cei doi frati ai mei? In acest fel, cei 50% se impart la 5 si fiecare dintre cei 5 mostenesc 10%.

Eu doresc sa revina cota mea de 50% sotului meu. Pot face un testament in acest sens?