avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate musca cornel

Activitate musca cornel

aparatamentul este al parintilor ,mama a decedat acum trei ani,nu a fost facuta succesiunea, mai am un frate ,cum as putea sa-l desplatesc ,partea de pe mama,daca tata poate sa-mi vanda partea lui (vreau sa cumpar cu credit ipotecar)ca pe bani obtinuti de tata cu care locuiesc sa-l desplatesc pe fratele meu
aceasta succesiune trebuia s-o fac in cel mult 6 luni de la decesul mamei acum cei de facut c-am intirziat? e vreo problema?
sant de acord sa-l despagubesc dar este vre-un termen si valoarea apartamentului este mai mare datorita mie deoarece eu l-am modifiat si modernizat pe bani mei si pot dovedi prin facturi si martori.acestea se pot scadea din valoarea apartamentului???
si alte modalitati:donatie,intretinere cu drep viager etc...
nu prea am inteles daca apartamentul valoreaza 40000 euro cat trebuie sa-i dau fratelui
mama a decedat de un an jumate , tata traieste si eu locuiesc cu el ,nu am facut inca succesiunea mai am un frate cat are dreptul din apartamentul parintilor atata timp cat eu i-am ingrijit si cum l-as putea desplati daca e cazul tata cred ca ar face daca e posibil ca eu sa am o parte mai mare as vrea si eu sa-l desplatesc dar pe moment n-am bani astept sfaturi multumesc mult