avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate xbughi

Activitate xbughi

Cine are iesire la strada poate sa faca asa. Suna la politia rutiera iar cadrul legal este acesta:
Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

Prevazut de
Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
d) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;

si sanctionat de

Art. 226
d) nerespectarea prevederilor art. 14, art. 40 lit. b), art. 49, art. 50 alin. (2)
lit. h), art. 74, art. 83 alin. (2), art.119 alin. (3), art. 120 alin. (2), art. 143
alin. (2), art. 175, art. 180 pct. 7 si art. 222 alin. (1), (2), (5) si (6), cu
amenda de la 1.000.000 lei la 3.000.000 lei;

Răspuns la discuția contestatie proces verbal
Politia te amendează, tot politia te ajuta. Am întrebat un polițist dacă fapta este încadrata corect. Si mi-a explicat asa: Fapta este prevazuta de art. 36/1 si sancționata de art. 108/1/a/3, NU cum este scris în PV, prevazuta de art. 108/1/a/3 și sancționata de art. 99/2 .
In concluzie, procesul verbal este nul.

CAPITOLUL V - Reguli de circulație
Art. 36. - (1) Conducătorii de autovehicule si persoanele care ocupa locuri prevazute prin constructie cu centuri sau dispozitive de siguranța omologate trebuie sa le poarte In timpul circulatiei pe drumurile publice, cu exceptia cazurilor prevazute In regulament.

CAPITOLUL VII - Răspunderea contravenționala
Art. 108. - (1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
a) 2 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
3. nerespectarea obligatiei de a purta, In timpul circulatiei pe drumurile publice, centura de siguranta ori castile de protectie omologate, dupa caz;

In concluzie amenda trebuia scrisa asa:

Fapta săvârșita este prevazuta de: art. 36/1 din OUG195/2002R si sancționata de art. 108/1/a/3 din OUG195/2002R
Răspuns la discuția contestatie proces verbal
imi cer scuze daca am confuz. Procesul verbal nu l-am semnat. L-am primit prin posta acum 4 zile. In el scrie ca nu am purtat centura de siguranta in timpul condusului. Si mi-a trantit articolele acelea 2 care le-am enunțat in primul post. Un prieten care este comandant in cadrul brigazii rutiere bucuresti mi=a zis ca sunt gresite si ca sa contest PV ca este nul. Eu am vrut sa mai cer părerea cuiva asupra acestui aspect. Iar suma amenzii este iar aiurea. Amenda trebuia sa fie 120ron si 60 in 48 de ore.
Buna ziua!
Am primit o amenda pentru centura de siguranța. Vreau sa contest procesul verbal deoarece agentul de circulație s-a purtat urat. Întrebarea mea este dacă a fost redactat corect PV. La încadrarea faptei agentul a scris:

Fapta săvârșita este prevazuta de: art. 108/1/a/3 din......... si sancționata de art. 99/2 din.............

am lăsat spatii libere la "din" pentru ca sincer nu înțeleg ce a scris.

O alta problema ar fi valoarea amenzii. Mi-a dat 3 puncte amenda si a calculat asa: 3 * 60ron = 180ron dupa care a scris ca in 48 de ore platesc 60 ron. Nu prea iese la calcul . Ori suma trebuia sa fie 120ron ori in 48 de ore trebuia sa fie 90ron.

Va mulțumesc.